Pacientky –
ženy –
údajně
trpí mnohem výraznějšími
příznaky
nemoci než pacienti
– muži. Důvodem je pravděpodobně
jejich slabší tělesná konstituce
a ztráta svalové hmoty,
hlavně ve vyšším věku. To jsou
alespoň závěry finské studie.
Finská lékařka Dr. Tuulikki
Sokka z Jyvaskyla
Central Hospital
zkoumala data 6 000
pacientů s revmatoidní
artritidou z pětadvaceti
zemí světa. Spolu
s kolegy zjistila, že muži
i ženy mají obdobný
stupeň poškození kloubů
i podobnou aktivitu onemocnění,
ale ženy nepříjemné
příznaky doprovázející revmatoidní
artritidu subjektivně vnímají
mnohem hůře.
O preventivní ochraně kloubů byla řeč v minulých dílech našeho miniseriálu. Dnes se zaměříme na techniky, které předcházejí vzniku deformit drobných kloubů na rukou. Patří k nim ty, jež jsou způsobeny vychýlením ukazováčku, prostředníčku, prsteníčku a malíku směrem k malíkové hraně, tzv. ulnární drift.
Psoriáza je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy kožního lékaře. Jedná se o zánětlivé onemocnění s velmi rozmanitými projevy, které je způsobeno poruchou imunitního systému. Příčina není přesně známá, ale mezi rizikové faktory patří výskyt v rodině, stres a některá infekční onemocnění.
Pokud trpíte revmatickým onemocněním, pak jistě víte, že cvičení je nejdůležitější metodou, jak se udržet v kondici. Přesvědčit vás o tom, že se dá sportovat opravdu bezbolestně a s minimálním rizikem pro klouby, to je naším dnešním cílem.
Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte. Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.
Bechtěrevova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění postihující především páteř. Častým příznakem je zhoršující se ztuhlost páteře, ztráta pružnosti a omezení pohybu. Dobrou zprávou je, že pravidelné cvičení může ohebnost zvýšit a posílit svaly.