Pacientky –
ženy –
údajně
trpí mnohem výraznějšími
příznaky
nemoci než pacienti
– muži. Důvodem je pravděpodobně
jejich slabší tělesná konstituce
a ztráta svalové hmoty,
hlavně ve vyšším věku. To jsou
alespoň závěry finské studie.
Finská lékařka Dr. Tuulikki
Sokka z Jyvaskyla
Central Hospital
zkoumala data 6 000
pacientů s revmatoidní
artritidou z pětadvaceti
zemí světa. Spolu
s kolegy zjistila, že muži
i ženy mají obdobný
stupeň poškození kloubů
i podobnou aktivitu onemocnění,
ale ženy nepříjemné
příznaky doprovázející revmatoidní
artritidu subjektivně vnímají
mnohem hůře.
Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je forma artritidy, která nejčastěji postihuje páteř. Patří do skupiny tzv. autoimunitních onemocnění. Lékaři ji neumí vyléčit, ale zmírnit ano.
Jen málo lidí na vlastní kůži nikdy nezažilo bolesti beder. Jde o jeden z nejčastějších zdravotních problémů dnešní doby, během života se s ním setká až 60 % populace. Existuje ale účinné řešení?
Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.
Cvičení je při trápení s klouby zásadní. Na druhou stranu nic se nesmí přehánět. Jak zvolit ten správný druh pohybu, když klouby „stávkují“, napoví naše následující tipy.
Revmatoidní artritida je nepříjemné zánětlivé onemocnění kloubů, které se bez vhodné léčby zhoršuje. Nejúčinnější, ale ne všemocnou terapií jsou bezesporu léky. Existuje však i řada nefarmakologických postupů. Nejefektivnějším krokem ovšem bývá kombinace obojího.
Základem zdraví je zůstávat fyzicky aktivní. Pravidelný a různorodý pohyb pomůže ulevit od bolesti a ztuhlosti zad i těla, posílit svaly, spálit kalorie, zlepšit náladu a snížit riziko některých závažných onemocnění. Máme pro vás pár cviků, které zvládnete i sami doma.