Pacientky –
ženy –
údajně
trpí mnohem výraznějšími
příznaky
nemoci než pacienti
– muži. Důvodem je pravděpodobně
jejich slabší tělesná konstituce
a ztráta svalové hmoty,
hlavně ve vyšším věku. To jsou
alespoň závěry finské studie.
Finská lékařka Dr. Tuulikki
Sokka z Jyvaskyla
Central Hospital
zkoumala data 6 000
pacientů s revmatoidní
artritidou z pětadvaceti
zemí světa. Spolu
s kolegy zjistila, že muži
i ženy mají obdobný
stupeň poškození kloubů
i podobnou aktivitu onemocnění,
ale ženy nepříjemné
příznaky doprovázející revmatoidní
artritidu subjektivně vnímají
mnohem hůře.
V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
Každý rok se do ordinací praktických lékařů dostaví stovky pacientů kvůli zraněním způsobených neopatrným zimním sportováním. Nejčastějšími viníky jsou lyže, brusle, ale i sáňky. První místo v počtu zranění patří každoročně snowboardingu.
Nejsnazším a nejúčinnějším způsobem, který vám usnadní život s revmatoidní artritidou, je preventivní ochrana kloubů. Je to soubor činností a drobných triků, které vám při minimálních nákladech přinesou velký užitek a ochrání vaše ruce před vznikem deformit.
Čínské bojové a relaxační umění taiči cvičí miliony lidí na celém světě. Má totiž prokazatelné účinky na lidské zdraví. Dokáže pomoci i při revmatoidní artritidě.
Přestože se v názvu této nemoci skrývá slovo „arthros“ neboli kloub, není to jediné místo, které může postihnout. Nemocné revmatoidní artritidou totiž často trápí také různé postižení očí.