Novinky

Léky na bolest – revma utiší, žaludeční vředy posílí

Léky na bolest – revma utiší, žaludeční vředy posílí

Po prášcích na bolest sáhne občas každý z nás. Ovšem lidé sužovaní některou z revmatických nemocí jich zkonzumují vhledem k síle svých obtíží daleko více.

Žaludek v ohrožení

Revmatické nemoci, například Bechtěrevova choroba, se často ohlašují nepříjemnými bolestmi kloubů a svalů. Kromě přípravků, které ovlivňují průběh nemoci (tedy biologické a imunosupresivní léky a kortikoidy), užívá většina pacientů s Bechtěrevovou chorobou i léky tlumící bolest a zánět – takzvaná nesteroidní antiflogistika. Tyto léky tlumí tvorbu některých protizánětlivých látek, což má za následek nejen kýženou úlevu od bolesti a zmírnění zánětu, ale i jisté nežádoucí účinky. V žaludku tím dochází ke snížení tvorby hlenu, který chrání žaludeční sliznici, a ke zvýšené tvorbě kyseliny, která naopak tuto sliznici narušuje. Tím pádem je velké nebezpečí tvorby žaludečních vředů.

Jak se bránit vředům

I přes toto riziko jsou léky proti bolesti pro pacienty s artritidou důležitou součástí léčby a nelze se bez nich obejít. Aby se snížilo riziko tvorby žaludečního vředu na minimum, je vhodné dodržovat následující zásady:

  1. Dohoda s lékařem

    Nezačínejte užívat nové léky bez domluvy s lékařem. Existuje celá řada volně prodejných prostředků na bolest, často je ale účinná látka podobná. Může se pak stát, že budete užívat více léků z téže skupiny. U těchto přípravků se pak sčítá nejen působení proti bolesti, ale i nežádoucí účinky. Léky byste měli užívat podle schématu, které vám doporučí váš revmatolog. Cílem je co nejnižší dávka, která ale udrží vaše problémy pod kontrolou.

  2. Nepřekračujte dávky

    Neberte léků na bolest více, než vám předepsal lékař. I pokud vás přes užívání předepsaných prášků trápí bolesti kloubů a páteře, zkuste místo zvyšování dávky jiné, takzvané nefarmakologické metody. Pomůže například pravidelné cvičení a rehabilitace, masáže nebo koupele.

  3. Chraňte žaludek

    Užíváte-li dlouhodobě prostředky proti bolesti (ale stejně tak například i kortikoidy), předepíše vám lékař nejspíše i léky ochraňující žaludeční sliznici. Ty byste měli užívat denně.

  4. Potíže řešte s odborníkem

    Při jakýchkoliv bolestech žaludku, nevolnosti, pálení žáhy nebo křečích v břiše se opět obraťte na odborníka. Nejspíše vám doporučí vyšetření žaludku (gastroskopii), která ukáže, zda je žaludeční sliznice narušena. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud byste zpozorovali černou stolici, zvraceli krev nebo měli prudké nesnesitelné bolesti břicha.

(hak)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(1742 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Pár fíglů, jak vyzrát na ztuhlá záda

Pár fíglů, jak vyzrát na ztuhlá záda

Máte někdy pocit, že jste na revma sami? Nejste! Jsme tu s vámi. A právě teď jsem tu s vámi já: autorka, lékařka a revmatička.
2. 3. 2018 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je forma artritidy, která nejčastěji postihuje páteř. Patří do skupiny tzv. autoimunitních onemocnění. Lékaři ji neumí vyléčit, ale zmírnit ano.
2. 9. 2013 Bechtěrevova nemoc
Podpořte klouby správným jídelníčkem

Podpořte klouby správným jídelníčkem

Ztuhlá záda a kyčle, bolesti kloubů či únava. Každý se někdy takhle cítí, jsou však bohužel lidé, pro které je tento stav každodenní realitou. Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění kloubů spadající do kategorie revmatických chorob, které nemocným umí připravit nepříjemné chvilky.
10. 9. 2011 Bechtěrevova nemoc
Konec bezesným nocím aneb Jak si vybrat vhodnou matraci?

Konec bezesným nocím aneb Jak si vybrat vhodnou matraci?

Bechtěrevova nemoc je mimo jiné spojena s postupným tuhnutím páteře, okolí páteřních svalů, vazů a jednotlivých obratlů. Jedním z častých problémů, které bechtěreviky trápí, je nepohodlí při spánku, obtížné usínání, bolesti a ztuhlost svalstva.
7. 3. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: