Novinky

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Tak jako každé chronické a v podstatě nevyléčitelné onemocnění i Bechtěrevova choroba představuje pro všechny zúčastněné velký nápor na psychiku.

Kromě nejbližšího okolí a rodinných příslušníků pak samozřejmě pro samotného nemocného člověka. A právě s psychikou se dá dobře pracovat tak, aby byl nemocný v dobré duševní kondici.

Příklady táhnou

Dnes je poněkud v módě zdůrazňovat, že psychický stav nemocného člověka má velký vliv na průběh chronických onemocnění. Avšak i odborníci a zkušení lékaři, jimž prošla rukama celá řada pacientů, vám tuto „otřepanou“ frázi většinou potvrdí. Dobrý psychický stav má příznivý vliv nejen na průběh Bechtěrevovy choroby, ale také například na průběh nádorových onemocnění.

Tváří v tvář vážným diagnózám a každodenním těžkostem samozřejmě není lehké zachovat si klidnou mysl, usměvavou tvář a aktivní přístup k životu. Proto také tolik potřebujeme příklady aktivních pacientů – silných lidí, kteří nerezignovali a dnes vědí, že žít plnohodnotný život je možné i s těžkou nemocí.

Takovým příkladem je i paní Vladimíra Všetečková, které byla diagnóza Bechtěrevovy nemoci sdělena až po 25 letech bolestí a které také zpočátku nebylo právě „do skoku“. Dnes se aktivně věnuje cykloturistice, na kole procestovala řadu zemí a výpravy, při kterých nezřídka ujede i 80 kilometrů denně, jí pomáhají cítit se lépe po fyzické i psychické stránce.

Pomoc rodiny a přátel je nezbytná

Kvalitní mezilidské vztahy jsou důležité pro každého člověka v každé životní etapě, avšak při chronickém onemocnění je podpora našich nejbližších zvláště důležitá.

Platí, že energie věnovaná budování rodinných a přátelských vazeb není nikdy ztracená a nikdy není pozdě začít budovat nové kontakty či se začlenit do skupiny lidí, které spojuje společný zájem. Takovou možnost nabízejí i různá pacientská sdružení, jako je například Klub bechtěreviků a jeho regionální skupiny, které fungují v několika českých městech.

Na otázku, zda a jak přesně dokáže psychika člověka ovlivnit průběh těžké nemoci, zatím lékaři ani vědci nedokážou odpovědět. Přesto nemůže být pochyb o tom, že umění radovat se ze života i v nemoci a těžkostech prospěje každému pacientovi i celému jeho okolí.

(vek)

Zdroje: www.vladkaamartin.cz
www.chytrazena.cz/zdravi/nemoci
www.hledamzdravi.cz/clanek

Hodnocení článku:
(1596 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.
3. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Od bolesti kloubů uleví i správná skladba stravy

Od bolesti kloubů uleví i správná skladba stravy

Lidé jsou různí a každému prospívá či škodí něco jiného. To platí i o relativně velké části nemocných revmatoidní artritidou – ti totiž tvrdí, že na ztuhlé a bolavé klouby pomáhá speciální jídelníček.
10. 12. 2012 Bechtěrevova nemoc
Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Každý člověk potýkající se s Bechtěrevovou nemocí by se měl snažit být aktivní. Díky vhodnému cvičení lze předcházet nežádoucímu zkracování svalů a tuhnutí páteře. Snáze se tak udržuje i co největší rozsah pohybu ve velkých a menších kloubech. Nechte se inspirovat našimi tipy.
9. 5. 2016 Bechtěrevova nemoc
Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah.
17. 11. 2013 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: