Novinky

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především páteř a pohybový systém obecně. Nebezpečí ovšem hrozí i jinde v organismu. K jakým chorobám jsou tito pacienti náchylnější?

Při Bechtěrevově nemoci je zánětem nejvíce postižena bederní oblast. Bolestivé zatuhnutí se objevuje hlavně po době dlouhé nečinnosti, třeba po několikahodinovém sezení nebo ráno. V důsledku nemoci dochází ke spojení jednotlivých obratlů dohromady, takže klesá jejich pohyblivost. Zánět někdy postihuje i ramena, boky, kolena, kotníky či chodidla. Jak lze předcházet zhoršování příznaků? 

  • Člověk se musí přestat hrbit – je nutné aktivně myslet na udržování správného postoje.
  • Spát je vhodné na zádech s nataženýma nohama.
  • Ulevit může také horká sprcha.
  • Důležité je i pravidelné cvičení. Správné cviky poradí například fyzioterapeut.

V ohrožení jsou nervy i zrak

Bechtěrevova nemoc může vést i ke zjizvení nervů vycházejících z páteře. To se projevuje únikem moči, poruchami sexuálních funkcí nebo nekontrolovaným odchodem stolice. Každý třetí člověk trpící Bechtěrevovou chorobou pak bojuje s očními záněty. Důsledkem bývají poruchy zraku. Úplné oslepnutí je vzácné, ale jeho spolehlivou prevencí je včasný začátek léčby. U malého procenta pacientů se rozvine také lupénka. Jde o postižení kůže, které se projevuje vznikem olupujících se svědivých zarudlých skvrn. Mohou se objevit kdekoliv na těle, ale nejčastěji se vyskytují na loktech, kolenou a pokožce hlavy.

Pozor na srdce! 

Bechtěrevova choroba bývá mimo jiné spojena i s nedostatkem červených krvinek. Z tohoto důvodu trpí pacienti chudokrevností – jsou nápadně bledí a unavení. Onemocnění bohužel rovněž zvyšuje riziko srdečních a oběhových chorob (infarkt, mrtvice). Snažte se proto pravidelně navštěvovat svého lékaře, hlídejte si jídelníček a cvičte.

Zápasem o dech to nekončí

Onemocnění plic bývá při Bechtěrevově chorobě vzácné. Ovšem pokud proces vzájemného srůstání kostí postihne hrudník, dojde k omezení dýchacích pohybů. Pacient se potom nemůže zhluboka nadechnout. Takto nemocní jedinci jsou také náchylnější k plicním infekcím, jako jsou chřipka nebo zápal plic. Jedním z hlavních problémů, které pacienty s bechtěrevem sužuje, je únava. Potíže pak mohou mít ženy, které se chystají otěhotnět. Některé léky totiž škodí plodu. Každé těhotenství je tedy třeba co nejdříve oznámit svému lékaři.

(brbr)

Zdroj: 
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2363 hodnocení - 2,7 z 5)

Další doporučené články

Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Nemoci si nevybírají, na koho zaútočí. Dokladem toho je i náš vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář, který od mládí bojuje s Bechtěrevovou nemocí. Svým životním postojem, aktivním přístupem k onemocnění a pomocí svého povolání ale naštěstí drží svou nemoc „v šachu“.
14. 3. 2010 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad

Sedm mýtů o bolestech zad

Většina z nás zná potíže se zády v nejrůznějších podobách podstatně důvěrněji, než bychom chtěli. A právě možná díky tomu o této civilizační chorobě koluje mezi lidmi kromě faktů i mnoho mýtů. Rádi bychom vás seznámili s několika z nich.
10. 3. 2015 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...
4. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Vyzrajte na bolesti zad

Vyzrajte na bolesti zad

Bolesti zad trápí stále častěji velkou část lidí. Mohou být způsobeny úrazem, špatným držení těla nebo třeba Bechtěrevovou chorobou. Následující tipy vám poradí, jak si od bolesti zad ulevit.
23. 2. 2009 Bechtěrevova nemoc
I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.
15. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: