Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.
Každým rokem se Světový den artritidy soustřeďuje na rozdílné aspekty života s revmatickou chorobou. A každým rokem je celý projekt podporován Evropskou ligou proti revmatismu (EULAR).
Mezi témata z předcházejících let patřily například:
„Stávají se i maličkosti“, které se soustředilo na každodenní výzvy v domácnosti,
„Do akce!“, které vyzývalo pacienty s artritidou ke cvičení,
nebo „Žít bez bolesti“, které vyzdvihovalo důležitost správného držení těla.
Letošním tématem je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí. To vše proto, aby lidé trpící revmatickou chorobou byli fit a schopni žít nezávisle.
A jak na to?
Cílem letošního Světového dne artritidy, který mimochodem připadá na 12. říjen 2009, je připravit inspirující fotografie lidí s revmatickými nemocemi. Ovšem ne ledajakých, ale těch lidí, kteří si našli cestičku, jak pracovat, i navzdory všem překážkám, kterým musí kvůli své nemoci čelit.
S revmatickým onemocněním lze důstojně žít
Fotografie by měly být pozitivním obrázkem, jak se dá s revmatickou chorobou pracovat, například s podporou svého zaměstnavatele, za použití upravených pomůcek nebo díky nové léčbě. Fotografii by měla doprovázet krátká, výstižná věta, která několika slovy popisuje, proč je pro osobu na fotografii práce důležitá.
Přidejte se do galerie
Každý pacient s revmatickou chorobou může svoji fotografii umístit ZDE a celou galerii obrázků si můžete prohlédnout ZDE. Pokud nemáte inspiraci, můžete se podívat na www.worldarthritisday.org/picturethis/index.php. A pokud naopak nemáte motivaci, pak vězte, že se jedná o soutěž, jejíž výherce získá 500 eur.
Raynaudův fenomén nebo také Raynaudův syndrom má spadeno hlavně na ženy. Toto onemocnění postihuje především prsty na rukou i nohou. Příčinou je nedostatečný oběh krve.
Autoimunitní onemocnění nazývající se Sjögrenův syndrom dokáže tělo pěkně potrápit. Nemocného mohou mimo jiné pálit a řezat oči, může trpět neustálým pocitem sucha v ústech a v krku, běžná je i ztráta energie. Napovíme, jak si s potížemi poradit.
Téměř každý bude mít v seznamu vánočních dárků někoho, kdo se léčí s chronickým onemocněním – ať už vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdeční slabostí, nebo třeba revmatickou chorobou. Někdy je těžké vymyslet vhodný dárek, který by potěšil, pomohl a neublížil. A přesně takové tipy vám přinášíme.
Pohyb je pro osoby trpící revmatickou nemocí bezpochyby nesmírně přínosný. Ovšem pouze za předpokladu, že cvičí správně. Následující rady napoví, co je velmi důležité při tréninku ohlídat.
Osteoartróza představuje nejčastější kloubní onemocnění, které bývá spjato s obtěžující bolestí a omezením pohybu. Lékaři nyní přišli s novinkou – nemocným aplikují do poškozeného kloubu jejich vlastní plazmu.
Revmatoidní artritidu a artrózu mnoho lidí zaměňuje. Tato dvě onemocnění mají sice leccos společného, mají však také celou řadu odlišností. Jaké příznaku jsou pro ně typické?