Téměř každý bude mít v seznamu vánočních dárků někoho, kdo se léčí s chronickým onemocněním – ať už vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdeční slabostí, nebo třeba revmatickou chorobou. Někdy je těžké vymyslet vhodný dárek, který by potěšil, pomohl a neublížil. A přesně takové tipy vám přinášíme.
Slevová karta do lékárny
V dnešní době je hodně aktuální téma cen léků a doplatků v lékárnách. S dárkovým poukazem nebo zákaznickou kartou lze často získat slevu na léky na předpis i bez něj. Některé lékárny nabízejí za věrnost i drobné dárky navíc – například slevu na potravinové i vitamínové doplňky, zdravotnický materiál, pomůcky pro diabetiky, dětskou výživu a podobně.
Pokud chceme usnadnit obdarovanému výběr a věnovat mu něco konkrétního, můžeme uvážit, zda nepotřebuje například domácí měřič krevního tlaku, kapesní měřič krevního cukru (glukometr) nebo kvalitní kosmetiku. Lékárník pomůže poradit a vybrat vhodný dárek. Některé lékárny nabízejí již svátečně připravená dárková balení. Někdy potěší třeba praktická a vtipná maličkost – třeba vitamíny pro seniory nebo lecitin pro zlepšení paměti a k tomu kniha křížovek nebo hádanek.
Členství ve fitness centru
U řady onemocnění – například srdečně-cévní soustavy – pomůže pravidelné cvičení. Poukaz v podobě členství ve fitness centru může pomoci nastartovat u obdarovaného pozitivní změnu. Samozřejmě je vhodné se napřed poradit s obdarovávaným i s obsluhou fitness centra a vybrat zařízení, které by příjemci dárku vyhovovalo zaměřením i polohou.
Kromě prakticky zaměřeného dárku potěší ještě alespoň maličkost pro volnou chvíli a zábavu:
předplatné časopisu,
knížka,
CD oblíbené hudební skupiny,
nahrávka s relaxační hudbou,
poukaz do solné jeskyně
či na masáž,
předplacené kadeřnické či kosmetické služby,
zážitek od zážitkové agentury.
Jednotlivé dárky vybírejte s ohledem na zájmy a hlavně aktuální zdravotní stav nemocného.
Pro každého z nás je důležité udržovat si přiměřenou tělesnou hmotnost. Pokud však trpíte revmatoidní artritidou, platí to pro vás dvojnásob. Jak ovlivňuje tělesná hmotnost a tuk aktivitu tohoto onemocnění? Proč si nezdravá jídla na Vánoce raději odpustit?
Termoterapie (aplikace tepla nebo chladu) je jednou z nejstarších metod léčby příznaků revmatických nemocí. Její účinky se u jednotlivých pacientů liší, ale úleva může být při správném přístupu značná.
Zanedbání léčby autoimunitních onemocnění, mezi něž patří i revmatoidní artritida, se projevuje zvýšeným výskytem přidružených nemocí se závažnými důsledky, v nejhorších případech i smrtí.
Velikonoce jsou svátky plné zajímavých tradic, ale také dobou, kdy si více dopřáváme, a to především v jídle. Trpíte-li artritidou nebo jiným revmatickým onemocněním, měli byste si ušít jídelníček na míru i v době těchto svátků. Zaměřte se proto na ty potraviny, které vám prospívají, nikoli na ty, které se o Velikonocích „musí“ konzumovat.
Každý rok se do ordinací praktických lékařů dostaví stovky pacientů kvůli zraněním způsobených neopatrným zimním sportováním. Nejčastějšími viníky jsou lyže, brusle, ale i sáňky. První místo v počtu zranění patří každoročně snowboardingu.
S čím vším pomáhá pacientům s revmatickými nemocemi ergoterapie? Co konkrétně mohou lidé očekávat při návštěvě ergoterapeuta a jaké pomůcky jim uhradí zdravotní pojišťovna? Odpovědi nejen na tyto praktické otázky nám poskytla ergoterapeutka Bc. Hana Šmucrová z pražského Revmatologického ústavu.