Máte artrózu? Pořiďte si chytré kuchyňské pomůcky pro pohodlné vaření
17. 6. 2012
Pokud trpíte bolestmi kloubů, každodenní činnosti se mohou často zdát jako neřešitelný úkon. Nemocní s revmatoidní artritidou totiž mívají zpočátku nejčastěji postiženy malé klouby na rukách, často také zápěstí.
Šikovní pomocníci zvládnou hodně práce za vás
Lidé, kteří mají artritidu, mohou poměrně často trpět i při běžných každodenních činnostech, především v kuchyni. Omezená zdatnost je pro mnohé velmi nepříjemná. Existují ale kuchyňské přístroje a nástroje, které zabraňují zánětům a bolestem v kloubech – a umožní vám tak i nadále vařit.
Místo klasického nože, z jehož rukojeti vám může sklouznout ztuhlá ruka, používejte elektrické spotřebiče (kráječ chleba, sekáček na zeleninu apod.).
Klasický otevírač konzerv je pro postižené s artritidou těžkým oříškem. Kupte si elektrický a nechte si poradit, se kterým typem se vám bude manipulovat nejsnáze.
Vedlejší efekt artritidy je, že může dojít ke ztrátě určité kontroly při manipulaci s předměty. Proto je vhodné používat takové misky a talíře, které nemohou sklouznout ze stolu nebo kuchyňské linky. Existuje nádobí a kuchyňské doplňky opatřené speciálními přísavkami na dně, které drží předměty pevně na povrchu.
Pořiďte si šálky, sklenice a hrníčky, které mají větší průměr a větší ucha pro uchopení.
Totéž platí o příborech – vhodnější jsou větší rukojeti než malé. Napětí pak můžete zmírnit tím, že použijete utěrku, kterou obalíte kuchyňské náčiní.
Pořizujte si nádobí, které má široké úchyty pro bezpečnou a pohodlnou manipulaci, na trhu je ho dnes již dostatek.
Máte-li artritidu, vyrazte na nákupy a opatřete si do kuchyně a domácnosti vůbec vybavení, které vám usnadní práci a ušetří vám čas. Navíc se tak můžete vyvarovat i zbytečné bolesti, či dokonce zranění.
Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covid-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Mj. na to jsme se zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
Artritida aneb zánět kloubů může i jednoduché úkony při vaření hodně znepříjemnit, hlavně když je zánět u revmatoidní artritidy v malých kloubech ruky, zápěstí, loktech a ramenou.
Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.
Revmatoidní artritida ohrožuje asi 0,8 % světové populace. Snížit pravděpodobnost jejího vzniku lze přitom změnou životního stylu. Na co se konkrétně zaměřit, vám napoví následující řádky.