Máte artrózu? Pořiďte si chytré kuchyňské pomůcky pro pohodlné vaření
17. 6. 2012
Pokud trpíte bolestmi kloubů, každodenní činnosti se mohou často zdát jako neřešitelný úkon. Nemocní s revmatoidní artritidou totiž mívají zpočátku nejčastěji postiženy malé klouby na rukách, často také zápěstí.
Šikovní pomocníci zvládnou hodně práce za vás
Lidé, kteří mají artritidu, mohou poměrně často trpět i při běžných každodenních činnostech, především v kuchyni. Omezená zdatnost je pro mnohé velmi nepříjemná. Existují ale kuchyňské přístroje a nástroje, které zabraňují zánětům a bolestem v kloubech – a umožní vám tak i nadále vařit.
Místo klasického nože, z jehož rukojeti vám může sklouznout ztuhlá ruka, používejte elektrické spotřebiče (kráječ chleba, sekáček na zeleninu apod.).
Klasický otevírač konzerv je pro postižené s artritidou těžkým oříškem. Kupte si elektrický a nechte si poradit, se kterým typem se vám bude manipulovat nejsnáze.
Vedlejší efekt artritidy je, že může dojít ke ztrátě určité kontroly při manipulaci s předměty. Proto je vhodné používat takové misky a talíře, které nemohou sklouznout ze stolu nebo kuchyňské linky. Existuje nádobí a kuchyňské doplňky opatřené speciálními přísavkami na dně, které drží předměty pevně na povrchu.
Pořiďte si šálky, sklenice a hrníčky, které mají větší průměr a větší ucha pro uchopení.
Totéž platí o příborech – vhodnější jsou větší rukojeti než malé. Napětí pak můžete zmírnit tím, že použijete utěrku, kterou obalíte kuchyňské náčiní.
Pořizujte si nádobí, které má široké úchyty pro bezpečnou a pohodlnou manipulaci, na trhu je ho dnes již dostatek.
Máte-li artritidu, vyrazte na nákupy a opatřete si do kuchyně a domácnosti vůbec vybavení, které vám usnadní práci a ušetří vám čas. Navíc se tak můžete vyvarovat i zbytečné bolesti, či dokonce zranění.
Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
Téměř každý bude mít v seznamu vánočních dárků někoho, kdo se léčí s chronickým onemocněním – ať už vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdeční slabostí, nebo třeba revmatickou chorobou. Někdy je těžké vymyslet vhodný dárek, který by potěšil, pomohl a neublížil. A přesně takové tipy vám přinášíme.
Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
Škola není pro dítě jen místem učení a vzdělávání, ale podílí se i na jeho společenských či sportovních aktivitách. Pokud kvůli chronické chorobě nemůže dítě delší dobu školu navštěvovat, často kromě znalostí ztratí i své místo v kolektivu spolužáků a kamarádů. Čím delší taková absence je, tím déle a obtížněji se po návratu vše vrací k normálu.
Zřejmě ano, ale jen v malém množství! Jeho střídmá konzumace údajně snižuje riziko rozvoje této nemoci, alespoň to tvrdí studie nedávno publikovaná v medicínském časopise British Medical Journal. Alkohol tak někdy může být i zdraví prospěšný.