Myslete na své zdraví. Pečujte o své tělo. Tyto věty dnes a denně vidíme a slyšíme takřka na každém kroku. Zdaleka ne každý si však tyto rady bere k srdci. Přitom pár hodin týdně stačí na to, abyste se cítili mnohem lépe. U lidí s revmatoidní artritidou to platí dvojnásob.
Možností, jak ulevit svým nohám, zmírnit bolesti svalů a kloubů a oddálit tak nepříjemné následky této choroby, je hned několik. Nehledejte v tom nic složitého. Stačí mít dostatečnou vůli, najít si chvilku času a pak už se jen můžete radovat z přicházejících výsledků.
Cvičit, cvičit a zase cvičit
Pohyb člověku přináší veliký prospěch nejen fyzický, ale také psychický. Lidem s artritidou pomáhá cvičení zmírnit bolesti, zvyšuje rozsah pohybu a přispívá tak ke zlepšení celkového stavu. Velkým přínosem je i samotná chůze, která pomáhá spalovat kalorie, posiluje svaly a zpevňuje kosti. Vodní aerobik, jóga nebo například cvičení zvané tai-či pomáhá nejen od bolesti, ale zároveň vás zbaví stresu a zvedne vaši náladu. Nezapomínejte ani na strečink. Opakovaným protahováním udržíte své klouby a svaly dostatečně pružné.
Více kil, více bolesti
Základním krokem vedoucím ke zmírnění bolestí kloubů je redukce váhy. Nadbytečná kila zatěžují zejména kolena a kyčle. Zbavením se přebytečných kil ulevíte nejen svým kloubům, ale i vy se budete cítit mnohem lépe.
Blahodárná síla koupelí
Po dlouhém a namáhavém dni si nohy každého z nás zaslouží dostatečnou péči. Kvalitní odpočinek přináší teplá vodní lázeň, která pomáhá zmírnit svalové napětí, čímž snižuje bolest a přispívá tak i ke zlepšení kvality spánku. Také důkladná masáž nohou pomáhá od bolestí, zlepšuje prokrvení končetin a snižuje ztuhlost kloubů.
Způsobů, jak zmírnit potíže vyvolané revmatoidní artritidou, je mnoho. Najděte si proto čas a pečujte dostatečně o sebe a své nohy. Sami si tak můžete zlepšit kvalitu vlastního života.
Její název je složitý, projevy velmi nepříjemné a diagnostika značně spletitá. Chcete-li se dozvědět něco víc o axiální spondylartritidě, jste na správném místě.
Pobyt na letním táboře dokáže zlepšit zdravotní stav dětí s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA). Když tento údaj podpoříme faktem, že většině dětí se na táborech líbí a vzpomínají na ně celý život, není důvod malé pacienty o tyto zážitky ochudit.
Generika neboli ne tak drahé kopie originálních léků jsou dnes využívána běžně. V případě biologik dosud takové ekvivalenty neexistovaly. Situaci však mění „biosimilars“, jejichž využití v praxi bylo loni prvně schváleno Evropskou lékovou agenturou. Jde ale skutečně o kopie originálů?
Chladné počasí, namrzlé chodníky i vánoční stres mohou být pro pacienty s revmatoidní artritidou opravdovou výzvou. Víte, jak v zimních měsících potlačit artritickou bolest a bojovat se ztuhlostí kloubů?
Podle výsledků studie představené na EULAR 2010, výročním kongresu Evropské ligy proti revmatismu v Římě, trpí partneři a příbuzní nově diagnostikovaných s revmatickou artritidou stejně jako samotní nemocní pacienti.
Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.