Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.
Každým rokem se Světový den artritidy soustřeďuje na rozdílné aspekty života s revmatickou chorobou. A každým rokem je celý projekt podporován Evropskou ligou proti revmatismu (EULAR).
Mezi témata z předcházejících let patřily například:
„Stávají se i maličkosti“, které se soustředilo na každodenní výzvy v domácnosti,
„Do akce!“, které vyzývalo pacienty s artritidou ke cvičení,
nebo „Žít bez bolesti“, které vyzdvihovalo důležitost správného držení těla.
Letošním tématem je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí. To vše proto, aby lidé trpící revmatickou chorobou byli fit a schopni žít nezávisle.
A jak na to?
Cílem letošního Světového dne artritidy, který mimochodem připadá na 12. říjen 2009, je připravit inspirující fotografie lidí s revmatickými nemocemi. Ovšem ne ledajakých, ale těch lidí, kteří si našli cestičku, jak pracovat, i navzdory všem překážkám, kterým musí kvůli své nemoci čelit.
S revmatickým onemocněním lze důstojně žít
Fotografie by měly být pozitivním obrázkem, jak se dá s revmatickou chorobou pracovat, například s podporou svého zaměstnavatele, za použití upravených pomůcek nebo díky nové léčbě. Fotografii by měla doprovázet krátká, výstižná věta, která několika slovy popisuje, proč je pro osobu na fotografii práce důležitá.
Přidejte se do galerie
Každý pacient s revmatickou chorobou může svoji fotografii umístit ZDE a celou galerii obrázků si můžete prohlédnout ZDE. Pokud nemáte inspiraci, můžete se podívat na www.worldarthritisday.org/picturethis/index.php. A pokud naopak nemáte motivaci, pak vězte, že se jedná o soutěž, jejíž výherce získá 500 eur.
Zda se u člověka během života rozvine revmatoidní artritida, či nikoliv, to může ovlivnit řada okolností. Vedle těch genetických hraje roli mnoho faktorů vnějších. Jedním z nich je zřejmě i skutečnost, zda žena v minulosti kojila, nebo ne. Alespoň to tvrdí nedávno provedená čínská studie.
Revmatoidní artritida i o něco méně známá psoriatická artritida jsou choroby charakteristické postižením kloubů. V obou případech je na vině imunitní systém, který napadá zdravé buňky vlastního organismu. Přesto se jedná o odlišná onemocnění a jako k takovým je nutné k nim přistupovat. V následujících řádcích budou popsány společné rysy obou chorob i znaky, pomocí kterých je možné je od sebe odlišit.
Pokud máte revmatoidní artritidu, může včasná a agresivní léčba pomoci zabránit dalšímu poškozování kloubu a zhoršování bolesti. Zde je deset otázek, které vám a vašemu lékaři pomohou dát dohromady optimální léčebný plán.
Bolest. Nedílná a pravděpodobně nejtěžší součást života nemocných s revmatoidní artritidou. Proto bychom vám o ní chtěli poskytnout několik informací a také návod, jak se s ní vyrovnat.