Novinky - revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Starší pacienti s revmatickým onemocněním si možná ještě vzpomínají na dříve používané „revmatické diety“. Ty se však již dlouho nedoporučují, přestože role výživy u této nemoci nevýznamná není.

Jak na to

Změna stravování tím správným směrem při revmatoidní artritidě pomáhá. Je však třeba mít na paměti, že chronický zánět kloubů zvyšuje riziko dalších onemocnění, například srdce a cév, při jejichž předcházení hraje i dieta významnou roli. Přinášíme několik tipů, jak by se měli revmatici vhodně stravovat.

  1. Jezte méně masa a uzenin. Obsahují arašídovou (arachidonovou) kyselinu, která podporuje rozvoj zánětu, čímž zhoršuje průběh revmatoidní artritidy. Méně této kyseliny obsahuje telecí, hovězí nebo drůbeží maso.

  2. Zařaďte do jídelníčku ryby. V nich obsažené omega-3 mastné kyseliny mají naopak protizánětlivé účinky. Rybu je vhodné jíst aspoň dvakrát týdně. Protože však obsah omega-3 mastných kyselin v nich kolísá, doporučují se i potravinové doplňky s rybím olejem.

  3. Olej dobře vybírejte. Dávejte přednost kvalitnímu řepkovému, slunečnicovému nebo sójovému oleji. Omezte živočišné tuky, opět kvůli obsahu arachidonové kyseliny. Tu mají i vejce přítomná ve vaječných těstovinách nebo sladkém pečivu (koláče, buchty, dorty).

  4. Nezapomínejte na ovoce a zeleninu. Je v nich řada zdraví prospěšných látek – minerály, vitamíny, vláknina, antioxidanty.

  5. Zkuste středomořskou dietu. Je též bohatá na antioxidanty, vitamíny, minerály a polynenasycené mastné kyseliny, naopak obsahuje jen minimum nasycených tuků. Výsledkem je snížení aktivity zánětlivého onemocnění, což se může projevit zmírněním bolestí. Středomořská dieta svědčí mimořádně i srdci, cévám a kostem.

  6. Pijte mléko. Obsahuje vápník, který je důležitý pro prevenci osteoporózy, a také i cenné minerální látky.

  7. Nezanedbávejte pitný režim. Vhodné jsou kvalitní stolní a minerální vody, které je lépe střídat. Dále čaje a nealkoholické nápoje bez cukru. Alkohol naopak zvyšuje tvorbu oxidantů, a proto se ve větším množství nedoporučuje.

(jav)

Zdroj:
www.medizinfo.de
www.livestrong.com

Hodnocení článku:
(3782 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Jaká mají revmatici rizika při nákaze covidem-19? Hrozí jim těžší průběh tohoto virového či jejich chronického onemocnění? Mají se bát očkování? Takových otázek teď běhá hlavami revmatiků mnoho, a to zcela právem. Odpovědi známe a jsou povzbudivé.
18. 3. 2021 Revmatoidní artritida
Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Poškození kůže sluncem zvyšuje riziko rakoviny kůže a urychluje se také přirozený proces stárnutí pleti. Expozice UV záření pak může poškodit také vaše oči. To může vést k problémům, jako jsou pálení očí a zánět spojivek, či dokonce šedému zákalu.
8. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příznaky revmatoidní artritidy se mohou projevit již v raném dětství. V různé formě postihují revmatické nemoci více než sto ze sta tisíc dětí. Dnes téměř 30leté Američance diagnostikovali revmatoidní artritidu již ve čtrnácti měsících věku. Přes kvalitní biologickou léčbu se s nemocí a s problémy, které s sebou přináší jak revmatoidní artritida sama, tak její léčba, potýká dodnes.
16. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Inzerce: