Novinky - revmatoidní artritida

Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Obléci si košili, zapnout zip nebo zavázat tkaničky je něco, o čem většina z nás ani nepřemýšlí. Jiné je to ve chvíli, kdy při zapínání knoflíčků pociťujeme silnou bolest prstů a zapnout si zip se stává nemožným. A co teprve taková chůze v botách na podpatku! I s těmito omezeními se ale můžete blýsknout vkusným a moderním outfitem.

Mnoho pacientek trpících revmatoidní artritidou se na sociálních sítích nejednou zmiňuje o problémech s úzkými rukávy a nohavicemi, zipy na zadních dílech a drobnými knoflíčky. Problémy s otoky a ztuhlými klouby tak vedou u mnohých žen ke změně šatníku.

Podobný osud původně potkal i módního návrháře Michaela Kuluvu, který vytvořil vlastní kolekci vhodného oblečení, kde dominují široké volné kousky a drobné magnetky nahrazující knoflíčky. Pokud nemáte v šatníku tyto designové kousky, poradíme vám, jak se postarat o to, aby byl váš šatník i po této změně zajímavý a módní. Přinášíme vám několik tipů:

  1. Vybírejte oblečení širšího střihu – široké volné kalhoty typu palazzo jsou zcela jistě pohodlnější než úzké džíny. Velmi často se prodávají bez zipů a knoflíků v pase. Navíc v létě splývavá látka krásně ochlazuje.
  2. Upřednostněte měkké elastické materiály – pružné oděvy je snadné si obléci i svléci, kvalitní bavlna doplněná elastickými vlákny může být tak velmi dobrou základní vrstvou či domácím oblečením.
  3. Hledejte kalhoty s elastickým pasem – v současné době již můžete bez problémů sehnat džíny s gumou v pase, takzvané jeggins (džegíny). Podobně poslouží i některé legíny se stylovým potiskem. Pokud i tak preferujete klasické džíny, vybírejte ty ve střihu boyfriend fit.
  4. U svých oblíbených kousků se zipem či knoflíky využijte háčky a ozdobné šňůrky, které lze snadno použít při oblékání i svlékání. Drobná látková ozdoba na zipu může být současně i dekorací.
  5. Ujistěte se, jak vypadá zapínání, zda je na přední straně; některé kousky blůzek a košil lze také pořídit s magnetky namísto knoflíků či druků.
  6. Noste sportovní podprsenky, vyhnete se tak složitému zapínání. Pokud i přesto preferujete klasické košíčkové podprsenky, volte ty s předním zapínáním mezi košíčky.
  7. Zbavte se tkaniček a podpatků – vybírejte boty bez zavazování na tkaničky, v létě to mohou být klasické tenisky typu slip on či baleríny, v zimě pak nazouvací kozačky a sněhule. Lze také použít gumové náhražky tkaniček, které jsou elastické a není je nutné při nazouvání bot rozvazovat a znovu zavazovat. 

(mih) 

 

Zdroje: 

https://mavendoctors.io/theraconnection/bone-health-wellness/women-with-rheumatoid-arthritis-get-fashionable-r0qE9TVIEkmJVHIfwv5WUQ/

https://creakyjoints.org/living-with-arthritis/getting-dressed-with-rheumatoid-arthritis/

 

Hodnocení článku:
(2880 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Kariéra? Ani s artritidou se jí nemusíte vzdát

Kariéra? Ani s artritidou se jí nemusíte vzdát

Práce je často pro lidi s revmatoidní artritidou místem, kde alespoň na čas zapomenou na bolest a únavu. Dříve zvládali své pracovní povinnosti jen stěží, dnes spousta z nich v práci pokračuje díky novějším a účinnějším lékům. A také díky pochopení ze strany zaměstnavatelů.
9. 10. 2011 Revmatoidní artritida
24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

Pokud trpíte revmatoidní artritidou, vaše dny mohou být velmi náročné. Přinášíme proto 5 tipů, jak zvládnout běžné denní aktivity s minimální bolestí a bez zbytečných ztrát energie.
10. 5. 2017 Revmatoidní artritida
Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
3. 9. 2024 Revmatoidní artritida
Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Revmatoidní artritida je nepříjemné zánětlivé onemocnění kloubů, které se bez vhodné léčby zhoršuje. Nejúčinnější, ale ne všemocnou terapií jsou bezesporu léky. Existuje však i řada nefarmakologických postupů. Nejefektivnějším krokem ovšem bývá kombinace obojího.
28. 9. 2015 Revmatoidní artritida
Rady pro rodiče dětí s artritidou

Rady pro rodiče dětí s artritidou

Pro žádného rodiče není příjemné zjistit, že jeho dítě trpí závažnou chorobou, kterou juvenilní idiopatická artritida (JIA) bezesporu je. Velký nápor představuje nejen na psychiku, ale také na čas.
5. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: