Novinky - revmatoidní artritida

24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

Pokud trpíte revmatoidní artritidou, vaše dny mohou být velmi náročné. Přinášíme proto 5 tipů, jak zvládnout běžné denní aktivity s minimální bolestí a bez zbytečných ztrát energie.

  1. Akční ráno. Klouby jsou při revmatoidní artritidě zatuhlé a bolí, zejména po delší době v klidu – třeba když ráno vstanete. Abyste svůj den dobře nastartovali, dopřejte si horkou sprchu. Neuškodí ani lehké cvičení nebo protáhnutí. Pokud máte nejvíc energie po ránu, zařaďte většinu denních úkolů na dopoledne, dokud se cítíte čerství a odpočatí.
  2. Pohodlí i v práci. Jestliže vaše práce vyžaduje dlouhé stání na jednom místě, pořiďte si pěnovou podložku, kterou položíte na podlahu. Pokud naopak musíte při práci sedět, občas vstaňte a trošku se projděte. Můžete vyzkoušet i jednoduchý protahovací cvik: stoupněte si a spojte obě ruce za zády. Následně se prohněte v zádech tak, aby se lopatky co nejvíc přiblížily k sobě. Nakonec naopak pohybujte rameny dopředu tak, aby se lopatky maximálně oddálily. Dbejte na dobrou ergonomii práce – monitor počítače by měl být v úrovni vašich očí. Seďte s narovnanými zády a celými chodidly položenými na podlaze. Židle by měla zádům poskytovat pevnou oporu.
  3. Osvěžující šlofík. Když se cítíte unavení a přepracovaní, dopřejte si během dne půlhodinku spánku. Chvíle odpočinku vám pomůže se doslova restartovat a díky nově nabité energii budete mít dost síly až do večera.
  4. Žádný spěch a stres. Při obstarávání běžných denních pochůzek, jako jsou nákupy, čistírna, banka, pošta, jednání na úřadech, si nechte o půl hodiny více času. Nebudete se tak cítit stresovaní a pod tlakem. Když nebudete muset spěchat, ocení to i vaše klouby a svaly, které nebudete tolik namáhat. Před návštěvou supermarketu si sepište seznam věcí, které musíte pořídit, ať pak zbytečně neběháte mezi regály.
  5. Spánkové rituály. Dopřávejte si dostatek spánku. Objevte vlastní spánkové rituály – dejte si horké mléko, pak si před spaním umyjte obličej, vyčistěte si zuby. Choďte spát pravidelně ve stejnou dobu. Vykažte z ložnice veškerou elektroniku. Pro telefony, televize ani tablety není v místnosti určené k odpočinku žádné místo. Dvě hodiny před spaním nejezte, nekuřte ani nepijte kávu nebo alkohol.

(brbr)

Zdroj: 
www.arthritis.org

Hodnocení článku:
(3204 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy jsou látky, které se jako součásti různých enzymů účastní řady pochodů v těle. Přijímáme je v potravě a většinou o nich ani nevíme. Když řekneme například větu „Vezmi si mrkev, abys dobře viděl,“ ve skutečnosti tím říkáme: „Vitamin A v mrkvi obsažený dokáže ochránit oči před případnou infekcí.“
16. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Nepodceňujte nebezpečí osteoporózy

Nepodceňujte nebezpečí osteoporózy

Máte artritidu a myslíte si, že další onemocnění vás už nemůže potkat? Přičítáte každou bolest, která vás postihne, právě artritidě? Bohužel se můžete mýlit. Jedním z nejčastějších onemocnění, které se s artritidou pojí, je totiž osteoporóza, a i při ní se setkáte s bolestmi kloubů a kostí.
10. 11. 2009 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: jíte správně?

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Starší pacienti s revmatickým onemocněním si možná ještě vzpomínají na dříve používané „revmatické diety“. Ty se však již dlouho nedoporučují, přestože role výživy u této nemoci nevýznamná není.
1. 2. 2012 Revmatoidní artritida
Pomůcky, které usnadní život

Pomůcky, které usnadní život

Nejen chůze, ale i oblékání, osobní hygiena, stravování a příprava potravy či například psaní nebo i jen zvedání předmětů může být pro pacienta s revmatoidní artritidou obtížně řešitelné až neřešitelné.
22. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covidu-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Na to jsme se mj. zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
31. 5. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: