Novinky - revmatoidní artritida

24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

Pokud trpíte revmatoidní artritidou, vaše dny mohou být velmi náročné. Přinášíme proto 5 tipů, jak zvládnout běžné denní aktivity s minimální bolestí a bez zbytečných ztrát energie.

  1. Akční ráno. Klouby jsou při revmatoidní artritidě zatuhlé a bolí, zejména po delší době v klidu – třeba když ráno vstanete. Abyste svůj den dobře nastartovali, dopřejte si horkou sprchu. Neuškodí ani lehké cvičení nebo protáhnutí. Pokud máte nejvíc energie po ránu, zařaďte většinu denních úkolů na dopoledne, dokud se cítíte čerství a odpočatí.
  2. Pohodlí i v práci. Jestliže vaše práce vyžaduje dlouhé stání na jednom místě, pořiďte si pěnovou podložku, kterou položíte na podlahu. Pokud naopak musíte při práci sedět, občas vstaňte a trošku se projděte. Můžete vyzkoušet i jednoduchý protahovací cvik: stoupněte si a spojte obě ruce za zády. Následně se prohněte v zádech tak, aby se lopatky co nejvíc přiblížily k sobě. Nakonec naopak pohybujte rameny dopředu tak, aby se lopatky maximálně oddálily. Dbejte na dobrou ergonomii práce – monitor počítače by měl být v úrovni vašich očí. Seďte s narovnanými zády a celými chodidly položenými na podlaze. Židle by měla zádům poskytovat pevnou oporu.
  3. Osvěžující šlofík. Když se cítíte unavení a přepracovaní, dopřejte si během dne půlhodinku spánku. Chvíle odpočinku vám pomůže se doslova restartovat a díky nově nabité energii budete mít dost síly až do večera.
  4. Žádný spěch a stres. Při obstarávání běžných denních pochůzek, jako jsou nákupy, čistírna, banka, pošta, jednání na úřadech, si nechte o půl hodiny více času. Nebudete se tak cítit stresovaní a pod tlakem. Když nebudete muset spěchat, ocení to i vaše klouby a svaly, které nebudete tolik namáhat. Před návštěvou supermarketu si sepište seznam věcí, které musíte pořídit, ať pak zbytečně neběháte mezi regály.
  5. Spánkové rituály. Dopřávejte si dostatek spánku. Objevte vlastní spánkové rituály – dejte si horké mléko, pak si před spaním umyjte obličej, vyčistěte si zuby. Choďte spát pravidelně ve stejnou dobu. Vykažte z ložnice veškerou elektroniku. Pro telefony, televize ani tablety není v místnosti určené k odpočinku žádné místo. Dvě hodiny před spaním nejezte, nekuřte ani nepijte kávu nebo alkohol.

(brbr)

Zdroj: 
www.arthritis.org

Hodnocení článku:
(3206 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Zatímco například revmatoidní artritida je poměrně časté a také známé onemocnění, u něhož mohou od loňského roku lékaři svým pacientům již od středně těžkého stadia předepisovat biologickou léčbu, u systémové sklerodermie (SS) je to jinak. Tato revmatická nemoc je vzácná, její projevy jsou velmi různorodé, a proto bývá diagnostika choroby zdlouhavá a obtížná. Jde přitom o velmi závažné onemocnění, což demonstruje také příběh 41leté pacientky Michaely Linkové.
6. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Těhotná revmatička? Proč ne!

Těhotná revmatička? Proč ne!

Trpíte nějakým druhem revmatického onemocnění a bojíte se přijít do jiného stavu? Nemusíte. Výsledky studie z University Medical Center v Nizozemsku totiž ukazují, že ženy s revmatoidní artritidou mají pravděpodobnost, že se jejich nemoc zlepší právě v průběhu těhotenství.
16. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Vzplanutí artritických potíží uhasí správná léčba i životospráva

Vzplanutí artritických potíží uhasí správná léčba i životospráva

U některých pacientů má revmatoidní artritida cyklický průběh. Příznaky se mohou na několik týdnů, ale i let výrazně zmírnit, nebo dokonce mohou vymizet. Pak se vrátí v období, kterému říkáme vzplanutí. To může trvat také různě dlouho. Jak tuto etapu zvládnout?
1. 11. 2017 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Konopí ulevuje bolavým kloubům

Konopí ulevuje bolavým kloubům

Jednou z věcí nejvíce obtěžujících a omezujících život pacientů s revmatoidní artritidou je bolest. Na ni je mířena i léčba klasickými léky.
27. 5. 2013 Revmatoidní artritida
Stále nemocné a bolavé klouby? Je čas zauvažovat nad biologiky!

Stále nemocné a bolavé klouby? Je čas zauvažovat nad biologiky!

Hlavním cílem léčby revmatoidní artritidy je navození klidového stadia, či alespoň snížení aktivity nemoci na minimum. Zabránit nevratnému poškození kloubů je důležité pro každodenní život pacienta. Skutečným průlomem je v tomto směru tzv. cílená léčba.
4. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: