Přestávají vám sloužit klouby? Funkčnost jim může vrátit vaše plazma!
23. 11. 2015
Osteoartróza představuje nejčastější kloubní onemocnění, které bývá spjato s obtěžující bolestí a omezením pohybu. Lékaři nyní přišli s novinkou – nemocným aplikují do poškozeného kloubu jejich vlastní plazmu.
Plazma obsahuje růstové a protizánětlivé faktory, které mají příznivý vliv na hojivé a regenerační procesy. Toho je možné využít například při onemocnění pohybového aparátu, zejména při poškození kloubních chrupavek, svalů, šlach, kostí nebo vazů. V současnosti je tato metoda nejvíce využívána v případě osteoartrózy kolenního kloubu, je ji však možné uplatnit i u jiných kloubů. Cílem léčby je:
snížení přítomné bolesti,
zlepšení kloubní funkce,
zpomalení poškozování, či dokonce oprava již přítomného poškození kloubní chrupavky.
Brzdí zánět a snižuje bolest
Léčivá plazma, kterou lékař do poškozeného kloubu s pomocí injekce aplikuje, pochází z krve samotného pacienta. Obsahuje však vyšší podíl krevních destiček, než se v normální krvi běžně nachází. Předpokládá se, že látky v takto uměle obohacené plazmě pomáhají:
zpomalovat zánět a průběh vlastní osteoartrózy,
podporovat tvorbu nové chrupavky,
zvyšovat produkci synoviální tekutiny s lubrikačními vlastnostmi a tím omezovat bolestivé tření v kloubu,
snižovat vnímání bolesti.
Metoda využívající k řešení artrózy pacientovu vlastní plazmu je také známa pod zkratkou ACP (Autologous Conditioned Plasma) nebo PRP (Platelet Rich Plasma). Jedná se o bezpečnou a účinnou možnost terapie onemocnění pohybového aparátu. Léčbu by měl provádět zkušený ortoped.
Aktivita revmatoidní artritidy v průběhu roku kolísá, mění se podle sezóny. Na jaře je obecně aktivita onemocnění vyšší, na podzim pak do určité míry "usíná" spolu s přírodou.
Revmatická artritida a borrelióza jsou si podobné víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Příznaky těchto dvou onemocnění tak mohou poplést hlavu i zkušeným lékařům. Navíc existuje teorie, která tvrdí, že borrelióza může stát za vznikem artritidy.
Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?
Cvičení je při trápení s klouby zásadní. Na druhou stranu nic se nesmí přehánět. Jak zvolit ten správný druh pohybu, když klouby „stávkují“, napoví naše následující tipy.
Přestože se v dnešní době čím dál více spoléháme v péči o chronicky nemocné a starší lidi na zdravotní systém, nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných a pečovatelské domy, mnohé nasvědčuje tomu, že tento stav není zdaleka ideální...
Revmatické nemoci jsou skupinou onemocnění, které charakterizuje především chronický zánět na autoimunitním podkladě. Ten se může objevovat v různých orgánových soustavách a projevovat se rozličným způsobem. Stejné je to i s přidruženými onemocněními, které revmatické nemoci mohou doprovázet – týkat se mohou srdce, plic, ledvin, kůže i dalších orgánů.