Přestávají vám sloužit klouby? Funkčnost jim může vrátit vaše plazma!
23. 11. 2015
Osteoartróza představuje nejčastější kloubní onemocnění, které bývá spjato s obtěžující bolestí a omezením pohybu. Lékaři nyní přišli s novinkou – nemocným aplikují do poškozeného kloubu jejich vlastní plazmu.
Plazma obsahuje růstové a protizánětlivé faktory, které mají příznivý vliv na hojivé a regenerační procesy. Toho je možné využít například při onemocnění pohybového aparátu, zejména při poškození kloubních chrupavek, svalů, šlach, kostí nebo vazů. V současnosti je tato metoda nejvíce využívána v případě osteoartrózy kolenního kloubu, je ji však možné uplatnit i u jiných kloubů. Cílem léčby je:
snížení přítomné bolesti,
zlepšení kloubní funkce,
zpomalení poškozování, či dokonce oprava již přítomného poškození kloubní chrupavky.
Brzdí zánět a snižuje bolest
Léčivá plazma, kterou lékař do poškozeného kloubu s pomocí injekce aplikuje, pochází z krve samotného pacienta. Obsahuje však vyšší podíl krevních destiček, než se v normální krvi běžně nachází. Předpokládá se, že látky v takto uměle obohacené plazmě pomáhají:
zpomalovat zánět a průběh vlastní osteoartrózy,
podporovat tvorbu nové chrupavky,
zvyšovat produkci synoviální tekutiny s lubrikačními vlastnostmi a tím omezovat bolestivé tření v kloubu,
snižovat vnímání bolesti.
Metoda využívající k řešení artrózy pacientovu vlastní plazmu je také známa pod zkratkou ACP (Autologous Conditioned Plasma) nebo PRP (Platelet Rich Plasma). Jedná se o bezpečnou a účinnou možnost terapie onemocnění pohybového aparátu. Léčbu by měl provádět zkušený ortoped.
Základem léčby revmatoidní artritidy je bezesporu rehabilitace a pravidelné užívání léků. V případě závažného postižení kloubů však nemusí být tato opatření dostačující a přichází na řadu ruka chirurga.
Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
Vychovávání dětí a starost o rodinu není jednoduchý úkol ani pro zdravého člověka. Pokud trpíte artritidou, bude to pro vás znamenat mnoho přemýšlení a plánování navíc. Pokud se ale na vše pečlivě připravíte, může mít vaše nemoc na chod rodiny jen minimální vliv.
Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
Kromě věhlasu a mnohdy pohnutých osudů spojuje mnoho známých osobností napříč časem i jedno onemocnění – revmatoidní artritida. Podívejte se, kdo se s touto nemocí také potýkal.
Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit.