Přestávají vám sloužit klouby? Funkčnost jim může vrátit vaše plazma!
23. 11. 2015
Osteoartróza představuje nejčastější kloubní onemocnění, které bývá spjato s obtěžující bolestí a omezením pohybu. Lékaři nyní přišli s novinkou – nemocným aplikují do poškozeného kloubu jejich vlastní plazmu.
Plazma obsahuje růstové a protizánětlivé faktory, které mají příznivý vliv na hojivé a regenerační procesy. Toho je možné využít například při onemocnění pohybového aparátu, zejména při poškození kloubních chrupavek, svalů, šlach, kostí nebo vazů. V současnosti je tato metoda nejvíce využívána v případě osteoartrózy kolenního kloubu, je ji však možné uplatnit i u jiných kloubů. Cílem léčby je:
snížení přítomné bolesti,
zlepšení kloubní funkce,
zpomalení poškozování, či dokonce oprava již přítomného poškození kloubní chrupavky.
Brzdí zánět a snižuje bolest
Léčivá plazma, kterou lékař do poškozeného kloubu s pomocí injekce aplikuje, pochází z krve samotného pacienta. Obsahuje však vyšší podíl krevních destiček, než se v normální krvi běžně nachází. Předpokládá se, že látky v takto uměle obohacené plazmě pomáhají:
zpomalovat zánět a průběh vlastní osteoartrózy,
podporovat tvorbu nové chrupavky,
zvyšovat produkci synoviální tekutiny s lubrikačními vlastnostmi a tím omezovat bolestivé tření v kloubu,
snižovat vnímání bolesti.
Metoda využívající k řešení artrózy pacientovu vlastní plazmu je také známa pod zkratkou ACP (Autologous Conditioned Plasma) nebo PRP (Platelet Rich Plasma). Jedná se o bezpečnou a účinnou možnost terapie onemocnění pohybového aparátu. Léčbu by měl provádět zkušený ortoped.
Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
Termoterapie (aplikace tepla nebo chladu) je jednou z nejstarších metod léčby příznaků revmatických nemocí. Její účinky se u jednotlivých pacientů liší, ale úleva může být při správném přístupu značná.
Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.
Většina pacientů trpících revmatickou nemocí hledá cesty, jak se vypořádat s bolestmi. Může nám ulevit teplo? Ovlivňuje revmatickou bolest naše psychika? Jak nám dokážou pomoci lékaři a co můžeme pro zlepšení udělat my sami? Na otázky nám odpověděla MUDr. Marta Olejárová, CSc., z Revmatologické kliniky 1. lékařské fakulty a Revmatologického ústavu.
Vědci prokázali souvislost mezi obezitou a rizikem vzniku revmatoidní artritidy. Podle výsledků výzkumu hrozí ženám s kilogramy váhy navíc větší nebezpečí rozvoje této chronické zánětlivé choroby.
Základním příznakem revmatoidní artritidy je samozřejmě kloubní postižení. Jeho příčinou je chronický zánět, který při svém dlouhodobém průběhu kloub deformuje. A v konečném stadiu může kloub dokonce ztratit svoji funkčnost. Abyste se s tímto problémem potýkali co nejméně, seznamte se s tipy profesionálů.