Novinky - revmatoidní artritida

Pomůcky, které usnadní život

Pomůcky, které usnadní život

Nejen chůze, ale i oblékání, osobní hygiena, stravování a příprava potravy či například psaní nebo i jen zvedání předmětů může být pro pacienta s revmatoidní artritidou obtížně řešitelné až neřešitelné.

Revmatoidní artritida dokáže v některých případech zhoršit hybnost kloubů natolik, že není možné bez pomoci provádět běžné úkony. V takových situacích lze využít různých pomůcek, které tyto obtížné úkony umožní provést nebo usnadní.

Chodítko pomůže

Na trhu existuje celá řada vycházkových holí, berlí i chodítek. Podle míry a typu postižení je třeba, nejlépe s pomocí lékaře nebo rehabilitačního pracovníka, vybrat pro daného pacienta tu správnou pomůcku. Zdravotní pojišťovny některé lokomoční pomůcky plně, nebo alespoň částečně hradí.

Speciální nádobí

Pokud postižení rukou znesnadňuje konzumaci potravy, lze si vypomoci speciálním nádobím a příbory. I příprava pokrmů může být snadnější, využijete-li speciálně upravené kuchyňské náčiní. Na trhu jsou dostupné všechny základní pomůcky, kuchyňskými noži a prkénky počínaje a škrabkami na brambory či držáky úchopu konče.

Navlékač ponožek jako užitečný pomocník

Nemůžete se ohnout, abyste si navlékli ponožky nebo punčochy? S navlékačem ponožek a punčoch to půjde jako po másle. Knoflíky pomůže zapnout pomůcka na knoflíky a zipy, s oblékáním jako takovým si poradí pomůcka na oblékání. Upadne-li nějaký kus oblečení na zem, lze si ho podat podavačem, což je pomůcka univerzální, využitelná nejen při odívání.

V podstatě na každou činnost lze v současné době na trhu najít šikovnou pomůcku. Existuje dokonce i vymačkávadlo zubní pasty a pomůcka na klíče, a to tu nebyly zmíněny tak základní pomůcky, jako jsou polohovací lehátka či speciální židle.

Máte-li kvůli omezení hybnosti při revmatoidní artritidě obtíže s jakoukoli činností, lze si vhodnou pomůckou usnadnit život. Lékaři a rehabilitační pracovníci poradí jak vhodné pomůcky, tak místa, kde je lze získat.

(zak)

Zdroj: První krok – internetové informační centrum pro klienty se zdravotním omezením

Hodnocení článku:
(5566 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Už starověký lékař Hippokrates, otec medicíny, říkal: „Nechť tvoje strava je tvým lékem.“ A platí to i dnes. Při léčbě některých onemocnění se sice užívání prášků nevyhneme, ale i tak je možné vhodně zvolenou skladbou jídelníčku průběh choroby ovlivnit.
11. 4. 2018 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba psoriázy, těhotenství a kojení

Cílená biologická léčba psoriázy, těhotenství a kojení

Lupénka ovlivňuje život pacientů v řadě aspektů, těhotenství nevyjímaje. Není proto s podivem, že se ženy, které se pro početí rozhodnou, zajímají, jaký vliv může mít tato choroba a její léčba na jejich potomka.
10. 11. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: