Novinky - revmatoidní artritida

Moderní řešení artritidy: zkrocení bolestí a oprava imunity

Moderní řešení artritidy: zkrocení bolestí a oprava imunity

Léčba revmatoidní artritidy má několik stupňů. Kromě úpravy životosprávy a rehabilitace je často nutné sáhnout i po lécích. Jaké jsou dnešní možnosti farmakologické terapie?

Rychlá pomoc 

Protizánětlivé léky neboli nesteroidní antiflogistika jsou jedním ze základních pilířů léčby revmatoidní artritidy. Bývají předepisovány hned v první linii – obvykle se s nimi začíná. Časné zařazení nesteroidních antiflogistik do terapie vede k mnoha pozitivním změnám. Pro tyto preparáty je typické, že:

  • zmenšují zánět a bolesti,
  • mírní otoky kloubů,
  • potlačují nepříjemné příznaky nemoci předtím, než začne účinkovat následná léčba (DMARDs, biologika).

Protizánětlivé léky se užívají jen krátkodobě. Existují ve formě tablet či kapslí a jsou dostupné na předpis i bez něj. Nezpomalují postup nemoci, pouze mírní její příznaky.

Občas trpí zažívání

Velikou výhodou nesteroidních antiflogistik je to, že zabírají ihned. Mají ale četné nežádoucí účinky, proto se nehodí pro běžné a dlouhodobé užívání. Mezi ně patří hlavně potíže s trávicím ústrojím – tedy žaludeční obtíže, zvracení a průjem. Objevit se mohou také bolesti hlavy, vyšší je též riziko srdeční příhody nebo možného poškození ledvin a jater.

Zpomalení nemoci

Na ovlivnění průběhu choroby se soustředí tzv. chorobu modifikující léky (DMARDs). Ty se zaměřují na vadnou funkci imunitního systému, což je příčina revmatoidní artritidy. Zabraňují poškození chrupavek zasažených kloubů. Pro DMARDs platí, že:

  • tlumí přemrštěnou reakci imunitního systému,
  • zpomalují postup nemoci,
  • mohou se užívat dlouhodobě,
  • jsou dostupné jen na předpis,
  • aplikují se ve formě pilulek či injekcí.

V současné době je trendem nasadit tyto preparáty co nejdříve. Přesto i chorobu modifikující léky mají své nežádoucí účinky. Patří mezi ně poškození některých orgánů, jako jsou ledviny, játra či plíce. Navíc potlačují funkce imunitního systému, takže je člověk náchylnější k různým infekcím.

Silná dvojka

Často se stává, že lékař předepíše či doporučí užívat oba výše uvedené typy léčby – tedy jak nesteroidní antiflogistika, tak chorobu modifikující léky. Není divu, jejich účinky se totiž doplňují a také vzájemně posilují.

(brbr)

Zdroj: https://www.rheumatoidarthritis.org/treatment/medications/nsaids-vs-dmards/

Hodnocení článku:
(3527 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

V létě není nouze o borůvky, maliny, brusinky, ostružiny či jahody. Kromě toho, že skvěle chutnají, mají také pozitivní vliv na naše zdraví. Díky vysokému obsahu antioxidantů působí mimo jiné příznivě i na klouby postižené artritidou.
17. 8. 2015 Revmatoidní artritida
Užívání metotrexátu u dětí

Užívání metotrexátu u dětí

Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.
14. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...
28. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Jóga pomůže ulevit od revmatických bolestí

Jóga pomůže ulevit od revmatických bolestí

Cvičení jogínských ásan vás zbaví nejen stresu. Dokáže totiž pomoci i v případě, že trpíte revmatoidní artritidou. Pro nemocné je cvičení často nepříjemné, protože při něm cítí bolest a ztuhlost kloubů. Právě pohyb je ale jedním z nejlepších prostředků, jak s revmatoidní artritidou zatočit.
9. 5. 2010 Revmatoidní artritida
24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

Pokud trpíte revmatoidní artritidou, vaše dny mohou být velmi náročné. Přinášíme proto 5 tipů, jak zvládnout běžné denní aktivity s minimální bolestí a bez zbytečných ztrát energie.
10. 5. 2017 Revmatoidní artritida
V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
17. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: