Novinky - revmatoidní artritida

Moderní řešení artritidy: zkrocení bolestí a oprava imunity

Moderní řešení artritidy: zkrocení bolestí a oprava imunity

Léčba revmatoidní artritidy má několik stupňů. Kromě úpravy životosprávy a rehabilitace je často nutné sáhnout i po lécích. Jaké jsou dnešní možnosti farmakologické terapie?

Rychlá pomoc 

Protizánětlivé léky neboli nesteroidní antiflogistika jsou jedním ze základních pilířů léčby revmatoidní artritidy. Bývají předepisovány hned v první linii – obvykle se s nimi začíná. Časné zařazení nesteroidních antiflogistik do terapie vede k mnoha pozitivním změnám. Pro tyto preparáty je typické, že:

  • zmenšují zánět a bolesti,
  • mírní otoky kloubů,
  • potlačují nepříjemné příznaky nemoci předtím, než začne účinkovat následná léčba (DMARDs, biologika).

Protizánětlivé léky se užívají jen krátkodobě. Existují ve formě tablet či kapslí a jsou dostupné na předpis i bez něj. Nezpomalují postup nemoci, pouze mírní její příznaky.

Občas trpí zažívání

Velikou výhodou nesteroidních antiflogistik je to, že zabírají ihned. Mají ale četné nežádoucí účinky, proto se nehodí pro běžné a dlouhodobé užívání. Mezi ně patří hlavně potíže s trávicím ústrojím – tedy žaludeční obtíže, zvracení a průjem. Objevit se mohou také bolesti hlavy, vyšší je též riziko srdeční příhody nebo možného poškození ledvin a jater.

Zpomalení nemoci

Na ovlivnění průběhu choroby se soustředí tzv. chorobu modifikující léky (DMARDs). Ty se zaměřují na vadnou funkci imunitního systému, což je příčina revmatoidní artritidy. Zabraňují poškození chrupavek zasažených kloubů. Pro DMARDs platí, že:

  • tlumí přemrštěnou reakci imunitního systému,
  • zpomalují postup nemoci,
  • mohou se užívat dlouhodobě,
  • jsou dostupné jen na předpis,
  • aplikují se ve formě pilulek či injekcí.

V současné době je trendem nasadit tyto preparáty co nejdříve. Přesto i chorobu modifikující léky mají své nežádoucí účinky. Patří mezi ně poškození některých orgánů, jako jsou ledviny, játra či plíce. Navíc potlačují funkce imunitního systému, takže je člověk náchylnější k různým infekcím.

Silná dvojka

Často se stává, že lékař předepíše či doporučí užívat oba výše uvedené typy léčby – tedy jak nesteroidní antiflogistika, tak chorobu modifikující léky. Není divu, jejich účinky se totiž doplňují a také vzájemně posilují.

(brbr)

Zdroj: https://www.rheumatoidarthritis.org/treatment/medications/nsaids-vs-dmards/

Hodnocení článku:
(3528 hodnocení - 2,9 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Zánět kloubů pomůže snížit zázvor, olivový olej i špenát

Zánět kloubů pomůže snížit zázvor, olivový olej i špenát

Velikonoce jsou svátky plné zajímavých tradic, ale také dobou, kdy si více dopřáváme, a to především v jídle. Trpíte-li artritidou nebo jiným revmatickým onemocněním, měli byste si ušít jídelníček na míru i v době těchto svátků. Zaměřte se proto na ty potraviny, které vám prospívají, nikoli na ty, které se o Velikonocích „musí“ konzumovat.
20. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Ovlivnit hladiny cholesterolu lze kromě úpravy životosprávy i užíváním léků. Odborníci nyní odhalili, že tzv. statiny, přípravky předepisované právě na krevní tuky, mají i další příznivé účinky – snižují nebezpečí vzniku revmatoidní artritidy a zlepšují její průběh.
8. 6. 2015 Revmatoidní artritida
Kuřecí kolagen uleví bolavým kloubům

Kuřecí kolagen uleví bolavým kloubům

Kuřecí kolagen může poskytnout úlevu od příznaků revmatoidní artritidy. Na toto téma totiž proběhla kontrolovaná a dvojitě zaslepená studie, která potvrdila, že kuřecí kolagen typu II je bezpečnou a účinnou léčbou právě pro pacienty s revmatoidní artritidou.
13. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

O příčinách některých nemocí víme vše. Revmatoidní artritida k nim bohužel nepatří. Přesto existují možnosti, jak riziko vzniku tohoto onemocnění snížit.
19. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: jíte správně?

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Starší pacienti s revmatickým onemocněním si možná ještě vzpomínají na dříve používané „revmatické diety“. Ty se však již dlouho nedoporučují, přestože role výživy u této nemoci nevýznamná není.
1. 2. 2012 Revmatoidní artritida
Inzerce: