Nejen chůze, ale i oblékání, osobní hygiena, stravování a příprava potravy či například psaní nebo i jen zvedání předmětů může být pro pacienta s revmatoidní artritidou obtížně řešitelné až neřešitelné.
Revmatoidní artritida dokáže v některých případech zhoršit hybnost kloubů natolik, že není možné bez pomoci provádět běžné úkony. V takových situacích lze využít různých pomůcek, které tyto obtížné úkony umožní provést nebo usnadní.
Chodítko pomůže
Na trhu existuje celá řada vycházkových holí, berlí i chodítek. Podle míry a typu postižení je třeba, nejlépe s pomocí lékaře nebo rehabilitačního pracovníka, vybrat pro daného pacienta tu správnou pomůcku. Zdravotní pojišťovny některé lokomoční pomůcky plně, nebo alespoň částečně hradí.
Speciální nádobí
Pokud postižení rukou znesnadňuje konzumaci potravy, lze si vypomoci speciálním nádobím a příbory. I příprava pokrmů může být snadnější, využijete-li speciálně upravené kuchyňské náčiní. Na trhu jsou dostupné všechny základní pomůcky, kuchyňskými noži a prkénky počínaje a škrabkami na brambory či držáky úchopu konče.
Navlékač ponožek jako užitečný pomocník
Nemůžete se ohnout, abyste si navlékli ponožky nebo punčochy? S navlékačem ponožek a punčoch to půjde jako po másle. Knoflíky pomůže zapnout pomůcka na knoflíky a zipy, s oblékáním jako takovým si poradí pomůcka na oblékání. Upadne-li nějaký kus oblečení na zem, lze si ho podat podavačem, což je pomůcka univerzální, využitelná nejen při odívání.
V podstatě na každou činnost lze v současné době na trhu najít šikovnou pomůcku. Existuje dokonce i vymačkávadlo zubní pasty a pomůcka na klíče, a to tu nebyly zmíněny tak základní pomůcky, jako jsou polohovací lehátka či speciální židle.
Máte-li kvůli omezení hybnosti při revmatoidní artritidě obtíže s jakoukoli činností, lze si vhodnou pomůckou usnadnit život. Lékaři a rehabilitační pracovníci poradí jak vhodné pomůcky, tak místa, kde je lze získat.
(zak)
Zdroj: První krok – internetové informační centrum pro klienty se zdravotním omezením
Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
Pro každého z nás je důležité udržovat si přiměřenou tělesnou hmotnost. Pokud však trpíte revmatoidní artritidou, platí to pro vás dvojnásob. Jak ovlivňuje tělesná hmotnost a tuk aktivitu tohoto onemocnění? Proč si nezdravá jídla na Vánoce raději odpustit?
Rostoucí počet pacientů s revmatoidní artritidou, u kterých se po nějaké době zároveň rozvinula cukrovka 2. typu, vedl vědce k zamyšlení. Je možné, že mezi oběma nemocemi existuje nějaká spojitost?
Lázeňská léčba má u nás velkou tradici. Využívá se jako součást léčby při četných onemocněních včetně revmatoidní artritidy. Wellness pobyty získávají na popularitě zejména v posledních letech. Jsou pro revmatiky vhodné stejně jako lázně?
Vůči kloubům je pohyb ve vodě velmi šetrný. Voda nadlehčuje a současně tlumí nárazy. Pokud má příjemnou teplotu, příznivé účinky se znásobují – zmírňuje se bolest.
Běžným příznakem u více než poloviny pacientů s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) bývá únava. Vyskytuje se nejčastěji u dětí s aktivním onemocněním. Přijít na původ obtíží nemusí být vůbec jednoduché, někdy je od lékařů, rodičů i samotných malých pacientů k objasnění příčiny zapotřebí doslova detektivní práce.