Partneři lidí s revmatoidní artritidou mají podobné potíže jako sami nemocní
30. 8. 2010
Podle výsledků studie představené na EULAR 2010, výročním kongresu Evropské ligy proti revmatismu v Římě, trpí partneři a příbuzní nově diagnostikovaných s revmatickou artritidou stejně jako samotní nemocní pacienti.
Podle výsledků studie představené na EULAR 2010, výročním kongresu Evropské ligy proti revmatismu v Římě, trpí partneři a příbuzní nově diagnostikovaných s revmatickou artritidou stejně jako samotní nemocní pacienti.
Skrytá bolest artritidy
Každý, kdo žije s revmatickou artritidou, ví, že bolest bývá součástí každodenního života. Artritida prostě bolí – to může zkomplikovat váš život natolik, že nemůžete dělat věci, které byste chtěli dělat, nemůžete si vychutnat setkání s přáteli, a dokonce nemůžete dělat ani věci, které sice nemáte tak rádi, ale musíte je udělat, například domácí práce. Průzkum, který provedli odborníci z Velké Británie, se zaměřil na příbuzné a partnery pacientů s RA, aby posoudili jejich myšlenky a pocity v době, kdy jejich blízkým diagnostikovali tuto nemoc.
Emoce a blízcí lidé
Lékaři v diskrétní studii došli k závěrům, že všichni partneři pacientů s RA vykazují stejné problémy jako nemocní, a to v řadě oblastí, především pak emocionální. Partneři nemocných vyjadřovali pocity nesmírného smutku nejen kvůli svému partnerovi, ale i kvůli sobě samým. Řada z nich také doufá, že bude existovat lék, který nemoc odstraní. Z rozhovorů vyplynulo, že partneři se nevyrovnali se stavem svých nejbližších. Je pro ně také těžká strategie zvládání nemoci – někteří partneři zažívají pocity odmítání, bezmoci a utajování stavu a jeho vlivu na vzájemný partnerský vztah.
Výsledky výzkumu tak jednoznačně ukázaly, že i partneři nemocných jsou emocionálně zasaženi diagnózou svého partnera – řekla to Julie Taylor z University of the West England v Bristolu.
Výsledky studie doporučují, aby lékaři a zdravotnický personál nabízeli podporu i partnerům pacientů v době, kdy ji potřebují, což vytvoří základ pro větší podporu i pro samotné pacienty a povede to ke zlepšení emocionálních vztahů na obou stranách.
Velikonoce jsou svátky plné zajímavých tradic, ale také dobou, kdy si více dopřáváme, a to především v jídle. Trpíte-li artritidou nebo jiným revmatickým onemocněním, měli byste si ušít jídelníček na míru i v době těchto svátků. Zaměřte se proto na ty potraviny, které vám prospívají, nikoli na ty, které se o Velikonocích „musí“ konzumovat.
Nejlepším zdrojem vitaminů pro zdravého člověka je vyvážená strava, případné vitaminové doplňky je vhodné prodiskutovat s lékařem. První skupinou vitaminů jsou vitaminy rozpustné v tucích. Vitaminy se ale rozpouštějí i ve vodě...
Omezuje vás revmatoidní artritida v péči o záhony nebo při sekání trávy? Tyto chytré tipy vám pomohou zvládnout práci na zahradě co nejsnáze a bez bolesti.
Škola není pro dítě jen místem učení a vzdělávání, ale podílí se i na jeho společenských či sportovních aktivitách. Pokud kvůli chronické chorobě nemůže dítě delší dobu školu navštěvovat, často kromě znalostí ztratí i své místo v kolektivu spolužáků a kamarádů. Čím delší taková absence je, tím déle a obtížněji se po návratu vše vrací k normálu.
Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covidu-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Na to jsme se mj. zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.