Novinky - revmatoidní artritida

5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

Lidé trpící artritidou obvykle mohou najít uplatnění v zaměstnání. Jejich onemocnění je však může limitovat při výběru pracovního místa a mohou potřebovat specifické pracovní podmínky.

1. Upravte si pracovní prostředí

Mnohdy můžete několika jednoduchými a zároveň levnými zásahy podstatně zlepšit podmínky, ve kterých trávíte svou pracovní dobu. Váš zaměstnavatel vám může pomoci s úpravou pracoviště, aby pro vás bylo přístupnější. Může jít o speciální kancelářský nábytek nebo vhodný počítač s klávesnicí a myší podle vašeho výběru. Některé úkoly, které pro vás mohou být z fyzických důvodů obtížné, lze někdy přidělit po dohodě s vaším nadřízeným jinému zaměstnanci. Nebojte se situaci probrat se svým šéfem a prodiskutujte schůdné varianty.

2. Poznejte svá práva

Pokud je vaše nemoc tak závažná, že spadáte do některé z kategorií tělesně postižených, vztahují se na vás některé zvláštní zákonné úpravy. Měli byste se s nimi seznámit, abyste se zbytečně nepřipravili alespoň o některé „výhody“ plynoucí z vašeho postižení.

3. Hledejte práci s pružnou pracovní dobou

Někdy je možné se se zaměstnavatelem dohodnout na flexibilní pracovní době tak, aby vyhovovala oběma stranám. Pro pacienty, kteří trpí výraznou ranní ztuhlostí kloubů, může být výhodné začínat s prací později a také později končit. Některé pracovní činnosti je po dohodě možné vykonávat i doma. Vyjednejte si plánovitě volné dny na rehabilitaci. Zkuste se domluvit na nějaké formě asistence při přepravě na pracoviště, je-li to možné a nutné.

4. Zajistěte si dopředu volno při zhoršení zdravotního stavu

Předem se v práci dohodněte, jakou formou budete řešit nemožnost docházky do zaměstnání při náhlém zhoršení vašeho zdravotního stavu. Neschopenka od lékaře nemusí být nutně pro obě strany nejvýhodnějším řešením, toto ale bude vždy záviset na vašem zaměstnavateli a vaší společné dohodě.

5. Poraďte se s odborníkem

Některé vaše obtíže můžete zkusit konzultovat s odborníkem z oboru pracovního lékařství. Může vám doporučit vhodné a dostupné pomůcky stejně jako posoudit, jakou zátěž a kdy můžete absolvovat, aniž byste si škodili.

(omat)

,b> Zdroj:

Hodnocení článku:
(2687 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Za bolestmi nohou nemusí být jen revmatoidní artritida

Za bolestmi nohou nemusí být jen revmatoidní artritida

Vyrazíte si na ranní vycházku, ale lýtka vás bolí a nohy jsou ztěžklé. Připisujete to artritidě a zkoušíte bolest nohou rozchodit. Ale ta se jen zhoršuje. Proč? Protože taková bolest nemusí mít vůbec žádnou souvislost s vaším onemocněním.
8. 4. 2009 Revmatoidní artritida
Bolí vás klouby? Možná bude bouřka!

Bolí vás klouby? Možná bude bouřka!

Už naše babičky spojovaly zhoršení kloubních potíží s blížící se změnou počasí. Přestože se může zdát, že jde o pochybné povídačky a pověry, někteří vědci potvrzují možný nepříznivý vliv změn atmosférického tlaku na náš organismus.
20. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Chřipka a artritida – to je nebezpečná kombinace!

Chřipka a artritida – to je nebezpečná kombinace!

Chřipka je nepříjemný zážitek pro každého. Pokud máte revmatoidní artritidu, platí to dvojnásob. To proto, že každé autoimunitní onemocnění poškozuje funkci imunitního systému, takže se obtížněji brání infekcím.
26. 2. 2018 Revmatoidní artritida
Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?
4. 4. 2014 Revmatoidní artritida
Tajemství ochrany kloubů odhaleno!

Tajemství ochrany kloubů odhaleno!

Jedním z velmi nepříjemných projevů revmatoidní artritidy bývá postižení drobných kloubů hřbetů, prstů a zápěstí rukou. Postupně může dojít až ke znetvoření, což mívá široký dopad na život nemocného.
31. 1. 2012 Revmatoidní artritida
Inzerce: