Novinky - revmatoidní artritida

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu větší vliv, než si většina z nás připouští.

Imunita je složitý mechanismus, do kterého jsou zahrnuty tkáně a různé orgány (např. brzlík, slezina, lymfatické uzliny), projevující se obranyschopností organismu, ale i jeho autotolerancí.

Autotolerance je schopnost organismu tolerovat struktury jemu vlastní. Její porucha je pak příčinou patologického stavu – autoimunity. Úkolem imunity je v těle rozpoznat případné škodlivé struktury a napravit je. Když funguje tak, jak má, nepředstavuje to pro ni žádný problém. Pokud je ale z nějakého důvodu narušena, různé vlivy ji mohou poškodit.

Už lékaři staré Číny rozlišovali v organismu sedm stupňů oslabení. A na základě této klasifikace přistupovali k léčbě. První stupeň znamená nejmenší oslabení – je jím klasická únava. Tou tělo naznačuje, že něco není v pořádku, že si potřebuje odpočinout.

Pokud tento signál ignorujeme, oslabení se prohlubuje a nastupuje druhý stupeň. Sem patří běžná nachlazení, kašel, rýma atd. Takto bychom mohli pokračovat až k sedmému stupni – závažnému poškození organismu, kdy tělo není schopno plnit ani základní funkce.

Psychické oslabení je podle čínské medicíny čtvrtým stupněm oslabení. To je způsobeno jedním z největších protivníků zdraví – stresem. Pokud je imunitní systém tímto faktorem soustavně zatěžován, naše psychika přechází do obranné pozice. Pak se mohou objevit pocity lítostivosti, špatná nálada, deprese nebo apatie. A ty mohou mít za následek další zdravotní potíže (žaludeční vředy, obezita atd.).

Takovým stavům je samozřejmě lepší předcházet než je následně léčit. Uzdravovat pouze tělo ale většinou nebývá dostačující. Když tělo dává například déletrvajícími depresivními stavy najevo, že něco není v pořádku, prášky to obvykle nezachrání. Jen potlačí onen signál, ale problém trvá uvnitř těla dále.

Pokud tedy stres přichází z mysli, je třeba jeho následky začít léčit také zde. Tělo, mysl a duše by měly být v rovnováze. Je proto dobré hledat skutečnou příčinu našich zdravotních problémů.

(jan)

Zdroj: Bez-Alergie.cz

Hodnocení článku:
(5719 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Bolí vás klouby? Správná diagnóza možná chvíli potrvá

Bolí vás klouby? Správná diagnóza možná chvíli potrvá

Artritida je pojem popisující zánět kloubu, většinou bolestivý. Avšak existují různé typy artritid, mezi které patří i ta revmatoidní. Jak ji však poznat? Dobrat se k této diagnóze nebývá snadným ani rychlým procesem.
16. 8. 2016 Revmatoidní artritida
Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Zda se u člověka během života rozvine revmatoidní artritida, či nikoliv, to může ovlivnit řada okolností. Vedle těch genetických hraje roli mnoho faktorů vnějších. Jedním z nich je zřejmě i skutečnost, zda žena v minulosti kojila, nebo ne. Alespoň to tvrdí nedávno provedená čínská studie.
13. 10. 2014 Revmatoidní artritida
Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Vědci začali s testováním speciálního elektronického zařízení, které by se mohlo uplatnit při léčbě symptomů revmatoidní artritidy. Pokud se novinka osvědčí, nemocní by se v budoucnosti mohli obejít bez nutnosti užívat klasické léky.
31. 3. 2015 Revmatoidní artritida
Se zánětem si poradí zelený čaj

Se zánětem si poradí zelený čaj

Číňané považují zelený čaj za takřka zázračný nápoj. Současná západní medicína jim dává za pravdu. Nyní se zdá, že by zelený čaj mohl pomoci i pacientům s autoimunitními poruchami.
23. 4. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: