Jak pomoci dětem s artritidou, aby zůstaly aktivní?
11. 7. 2017Děti s juvenilní idiopatickou artritidou trpí bolestmi, otoky a zhoršením hybnosti kloubů. Jedním z příznaků této nemoci bývá také únava. Napovíme, jak malého pacienta podpořit a čím mu vrátit chuť do života.
Chutně i zdravě
Zdravá strava je pro děti s artritidou důležitá, a to nejen kvůli správné hmotnosti. Tělu dodává také dostatek důležitých živin. Myslete ale i na stravitelnost zvolených jídel. Potraviny nutričně chudé nebo bohaté na vitaminy a minerály v nevstřebatelné formě jsou pro dětský organismus jen zátěží. Jídlo má být lehké a pestré. Snažte se maximálně omezit „prázdné kalorie“, ale dělejte i výjimky. Radost je pro dítě s juvenilní idiopatickou artritidou důležitá. Proto nějakou tu „mlsku“ občas dovolte, jen nesmí tvořit páteř stravy vašeho potomka.
Aktivity posilující kondici
Pohyb je nutný nejen kvůli kondici kloubů, ale také pro stimulaci kostní tkáně – nedochází pak ke ztrátě její hmoty. Aby pohyb nebolel, je dobré udržovat váhu, při které dítě nestrádá nadměrným tlakem na nosné klouby.
- Rehabilitace je jedním ze základních pilířů léčby. Pomáhá šetrnými cviky udržet rozsah pohyblivosti kloubů, svalovou sílu i správné držení těla. Velmi ulevuje při ztuhnutí kloubů. Pokud potíže s klouby brání dítěti vykonávat každodenní činnosti, je namístě i péče ergoterapeuta.
- Sporty jsou skvělá volba pro volný čas. Tyto aktivity v žádném případě nesmí nahradit rehabilitační cvičení, přesto mají velký význam v rozvoji dětské motoriky a psychiky. Když se vám podaří nadchnout potomka pro činnosti, které nekladou velké nároky na nosné klouby (například plavání), bude to pro něj výhodou.
Jak pomoci, když je hůř
V době, kdy je nemoc více aktivní, bývají děti unavené, klouby jsou oteklé, bolestivé a ztuhlé. O každém takovém vzplanutí by měl být informován ošetřující lékař. I vy sami ale můžete dítěti pomoci toto období překonat. Dbejte na přesné podávání léků a dodržování rehabilitační a jiné léčby. Klouby můžete chladit speciálními pomůckami. Dohlížejte na to, aby se dítě správně hýbalo i dost odpočívalo. Když se vám podaří potomka zabavit tak, aby nemyslel na bolest, budete mít doma větší pohodu.
S láskou
Mějte na paměti i emoční stránku nemoci. Všechno v klidu vysvětlujte, snažte se předcházet pocitům viny. Pomáhejte dítěti, aby nebylo izolované od vrstevníků, pozvěte třeba kamarády s maminkami na návštěvu. Aktivně se ptejte na všechny pocity, naslouchejte a snažte se vše chápat.
(pez)