Novinky - revmatoidní artritida

Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika jsou léky tlumící zánět a bolest. Pomáhají při bolesti zubů, svalů či při bolestivé menstruaci. Někteří pacienti s trvalými bolestmi, například při revmatoidní artritidě, si život bez nich ani nedokážou představit. I tyto přípravky však mají svá proti.

Nesteroidní antiflogistika (non-steroidal anti-inflammatory drugs, zkráceně NSAID), kam patří například ibuprofen, mají kromě kladných účinků i svá rizika. Ta mohou být velmi závažná a někdy i život ohrožující. Zahrnují zejména:

  • vznik nemocí oběhového systému, srdečního infarktu a cévní mozkové příhody (mrtvice),
  • poškození trávicího ústrojí – jícnu, žaludku a tenkého střeva, kde často vznikají vředy.

Zdá se dokonce, že rizika jsou ještě větší, než se předpokládalo. Srdeční příhoda nebo mrtvice může nastat již během prvních týdnů po nasazení léku a také u pacientů, kteří lék užívají jen nárazově. Přesto lze obecně říci, že riziko komplikací roste s velikostí dávky a délkou užívání léku.

Stíny zabijáků bolesti

Jednotlivá NSAID se sice trochu odlišují v mechanismu účinku, pracují však na podobném principu – blokují vznik látek, jež v organismu navozují bolest. Většina „zabijáků bolesti“ také brzdí rozvoj otoků, které jsou někdy rovněž příčinou bolesti. Problémem je, že nesteroidní antiflogistika působí v celém těle, nejen tam, kde jsou potřeba.

Určitě ihned zavolejte lékaře, pokud zaznamenáte:

  • bolest na hrudi,
  • dušnost, zkrácení dechu,
  • slabost jedné poloviny těla,
  • poruchu řeči, nezřetelnou výslovnost.

Riziko roste s dávkou

V současné době je největším problémem nadužívání těchto léků. Jak již bylo zmíněno, riziko roste s dávkou. Proto byste se měli vyvarovat dlouhodobého užívání vysokých dávek nesteroidních antiflogistik. Někdy je také dobré hledat alternativy. Jestliže například trpíte migrénou, nemusíte hned užívat NSAID, ale můžete nejprve zkusit léky určené přímo proti migréně.

(brbr)

Zdroje: 
www.webmd.com
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3043 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Nordic walking: s hůlkami proti revmatu

Nordic walking: s hůlkami proti revmatu

Je jen málo tak všestranných a užitečných sportovních aktivit, jako je severská chůze – nordic walking. Chůze s dvěma hůlkami podobnými těm běžkařským procvičuje a posiluje až 90 % svalů v lidském těle. Již dlouho nejde o prostou módní záležitost, investice do nordic walkingu je jen jednorázová a nenáročná.
1. 11. 2011 Revmatoidní artritida
Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát – léčebná látka mnoha tváří

Metotrexát je jedno z léčiv s nedobrou pověstí. Přitom je to důležitý přípravek pomáhající při řadě chorob. Pro koho a kdy je tedy vhodný a jak řešit případné nežádoucí účinky?
19. 10. 2017 Revmatoidní artritida
Zánět kloubů pomůže snížit zázvor, olivový olej i špenát

Zánět kloubů pomůže snížit zázvor, olivový olej i špenát

Velikonoce jsou svátky plné zajímavých tradic, ale také dobou, kdy si více dopřáváme, a to především v jídle. Trpíte-li artritidou nebo jiným revmatickým onemocněním, měli byste si ušít jídelníček na míru i v době těchto svátků. Zaměřte se proto na ty potraviny, které vám prospívají, nikoli na ty, které se o Velikonocích „musí“ konzumovat.
20. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Přestože se v názvu této nemoci skrývá slovo „arthros“ neboli kloub, není to jediné místo, které může postihnout. Nemocné revmatoidní artritidou totiž často trápí také různé postižení očí.
2. 9. 2012 Revmatoidní artritida
Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
3. 9. 2024 Revmatoidní artritida
Inzerce: