Novinky - revmatoidní artritida

Nemocnému s artritidou prospívá zájem rodiny

Nemocnému s artritidou prospívá zájem rodiny

Přestože se v dnešní době čím dál více spoléháme v péči o chronicky nemocné a starší lidi na zdravotní systém, nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných a pečovatelské domy, mnohé nasvědčuje tomu, že tento stav není zdaleka ideální...

Přestože se v dnešní době čím dál více spoléháme v péči o chronicky nemocné a starší lidi na zdravotní systém, nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných a pečovatelské domy, mnohé nasvědčuje tomu, že tento stav není zdaleka ideální. Tato skutečnost se negativně odráží i v kvalitě života a tíži onemocnění našich blízkých.

Právě péče rodiny, její každodenní styk s chronicky nemocným a podpora blízkých osob je chronicky nemocnými velmi ceněna. Dnešní medicína má obrovské zásluhy, díky pokroku posledních desetiletí bylo možné velmi výrazně prodloužit průměrnou délku života a umožnit přežívání i chronicky nemocným – to vše ale mnohdy bez šance na kompletní uzdravení.

Tento pokrok by nám na druhou stranu měl také umožnit pečovat o naše blízké a nenechávat je odkázané na institucionalizovanou péči. V dnešní době je možné pečovat o většinu lidí v domácím prostředí.

Kvalitní péče není zadarmo

Dalším hlediskem, které je třeba zmínit, je finanční nákladnost péče o chronicky nemocné. Zvyšující se náklady na zdravotní péči by také měly vést k tomu, že bude snaha podpořit pečující – péče doma je mnohem levnější než péče v nemocnici, ale umožňuje ve většině případů zachovat stejnou kvalitu poskytované péče a zlepšit kvalitu života nemocného.

Pomoci příbuzným v péči o nemocného by měla celá síť zdravotních a podpůrných služeb:

  • lékařská návštěvní služba,
  • homecare,
  • pečovatelská a ošetřovatelská služba,
  • charitní služby.

Vytížená je celá rodina

Samozřejmě klade péče o blízkou osobu velké nároky na celou rodinu. Je ovlivněn její každodenní chod, někdy je třeba se přizpůsobit zvýšeným nárokům nemocného, výkyvům jeho nálad, zvláštním požadavkům.

Pokud je zátěž na členy domácnosti příliš velká, je jistě vhodné vyhledat pomoc psychologa – uvědomme si, že jde o náročnou situaci a pomoc zvenku nám umožní podívat se na problémy z jiného úhlu pohledu a často vyřešit zdánlivě neřešitelné. Zdroj:

(hak)
Hodnocení článku:
(2980 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Ráno se probouzíte a vaše klouby jsou tuhé, bolestivé a oteklé. Často vás bolí také svaly. Cítíte se unavení a nemáte chuť k jídlu. Před sebou máte seznam povinností, které je potřeba během dne udělat. V důsledku toho můžete zapomínat na své záliby a koníčky, které jsou ovšem neméně důležité. Pokud kvůli nemoci nemůžete praktikovat oblíbené aktivity, začněte hledat alternativy a znovu si užívejte život!
4. 10. 2019 Revmatoidní artritida
Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Pohyb je pro osoby trpící revmatickou nemocí bezpochyby nesmírně přínosný. Ovšem pouze za předpokladu, že cvičí správně. Následující rady napoví, co je velmi důležité při tréninku ohlídat.
13. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Existují pohybové aktivity, které lidem trpícím některou z revmatických nemocí nijak neubližují. Stejně tak však jsou jisté druhy sportovních disciplín, které pro revmatiky z hlediska jejich onemocnění vhodné rozhodně nejsou.
15. 4. 2012 Revmatoidní artritida
Chcete, aby vám klouby dlouho sloužily? Zhubněte

Chcete, aby vám klouby dlouho sloužily? Zhubněte

Nadváha představuje významné zdravotní riziko i pro zcela „zdravého“ člověka. Pro pacienty s revmatoidní artritidou je ale obezita daleko větším problémem. Chorobou postižené klouby jsou totiž nadbytečnými kilogramy nepřiměřeně zatěžovány a jejich degenerace probíhá o to rychleji...
17. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Pacientská organizace Revma Liga, která pomáhá lidem s revmatickými onemocněními, si jako jednu z hlavních náplní své činnosti v roce 2020 zvolila pořádání podpůrných workshopů pro pacienty a jejich blízké. V návaznosti na sebe tak proběhly začátkem letošního roku semináře Jak zvládnout svoji nemoc a Komunikace (nejen) s lékařem.
30. 6. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: