Novinky - revmatoidní artritida

Nemocnému s artritidou prospívá zájem rodiny

Nemocnému s artritidou prospívá zájem rodiny

Přestože se v dnešní době čím dál více spoléháme v péči o chronicky nemocné a starší lidi na zdravotní systém, nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných a pečovatelské domy, mnohé nasvědčuje tomu, že tento stav není zdaleka ideální...

Přestože se v dnešní době čím dál více spoléháme v péči o chronicky nemocné a starší lidi na zdravotní systém, nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných a pečovatelské domy, mnohé nasvědčuje tomu, že tento stav není zdaleka ideální. Tato skutečnost se negativně odráží i v kvalitě života a tíži onemocnění našich blízkých.

Právě péče rodiny, její každodenní styk s chronicky nemocným a podpora blízkých osob je chronicky nemocnými velmi ceněna. Dnešní medicína má obrovské zásluhy, díky pokroku posledních desetiletí bylo možné velmi výrazně prodloužit průměrnou délku života a umožnit přežívání i chronicky nemocným – to vše ale mnohdy bez šance na kompletní uzdravení.

Tento pokrok by nám na druhou stranu měl také umožnit pečovat o naše blízké a nenechávat je odkázané na institucionalizovanou péči. V dnešní době je možné pečovat o většinu lidí v domácím prostředí.

Kvalitní péče není zadarmo

Dalším hlediskem, které je třeba zmínit, je finanční nákladnost péče o chronicky nemocné. Zvyšující se náklady na zdravotní péči by také měly vést k tomu, že bude snaha podpořit pečující – péče doma je mnohem levnější než péče v nemocnici, ale umožňuje ve většině případů zachovat stejnou kvalitu poskytované péče a zlepšit kvalitu života nemocného.

Pomoci příbuzným v péči o nemocného by měla celá síť zdravotních a podpůrných služeb:

  • lékařská návštěvní služba,
  • homecare,
  • pečovatelská a ošetřovatelská služba,
  • charitní služby.

Vytížená je celá rodina

Samozřejmě klade péče o blízkou osobu velké nároky na celou rodinu. Je ovlivněn její každodenní chod, někdy je třeba se přizpůsobit zvýšeným nárokům nemocného, výkyvům jeho nálad, zvláštním požadavkům.

Pokud je zátěž na členy domácnosti příliš velká, je jistě vhodné vyhledat pomoc psychologa – uvědomme si, že jde o náročnou situaci a pomoc zvenku nám umožní podívat se na problémy z jiného úhlu pohledu a často vyřešit zdánlivě neřešitelné. Zdroj:

(hak)
Hodnocení článku:
(2749 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?
4. 4. 2014 Revmatoidní artritida
Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Revmatické nemoci jsou závažný zdravotní problém, o tom není sporu. Některé z nich však představují pro svého nositele také břemeno estetické. Patří k nim i systémová sklerodermie.
3. 3. 2017 Revmatoidní artritida
Proč lupénka svědí?

Proč lupénka svědí?

Nepříjemné svědění, které bývá popisováno jako kousavý nebo pálivý pocit, patří mezi nejčastější projevy lupénky a trápí až 90 % pacientů. Co přesně ho způsobuje, jaké faktory ho zhoršují a jak jej řešit?
18. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

V létě není nouze o borůvky, maliny, brusinky, ostružiny či jahody. Kromě toho, že skvěle chutnají, mají také pozitivní vliv na naše zdraví. Díky vysokému obsahu antioxidantů působí mimo jiné příznivě i na klouby postižené artritidou.
17. 8. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: