Novinky - revmatoidní artritida

Nemocnému s artritidou prospívá zájem rodiny

Nemocnému s artritidou prospívá zájem rodiny

Přestože se v dnešní době čím dál více spoléháme v péči o chronicky nemocné a starší lidi na zdravotní systém, nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných a pečovatelské domy, mnohé nasvědčuje tomu, že tento stav není zdaleka ideální...

Přestože se v dnešní době čím dál více spoléháme v péči o chronicky nemocné a starší lidi na zdravotní systém, nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných a pečovatelské domy, mnohé nasvědčuje tomu, že tento stav není zdaleka ideální. Tato skutečnost se negativně odráží i v kvalitě života a tíži onemocnění našich blízkých.

Právě péče rodiny, její každodenní styk s chronicky nemocným a podpora blízkých osob je chronicky nemocnými velmi ceněna. Dnešní medicína má obrovské zásluhy, díky pokroku posledních desetiletí bylo možné velmi výrazně prodloužit průměrnou délku života a umožnit přežívání i chronicky nemocným – to vše ale mnohdy bez šance na kompletní uzdravení.

Tento pokrok by nám na druhou stranu měl také umožnit pečovat o naše blízké a nenechávat je odkázané na institucionalizovanou péči. V dnešní době je možné pečovat o většinu lidí v domácím prostředí.

Kvalitní péče není zadarmo

Dalším hlediskem, které je třeba zmínit, je finanční nákladnost péče o chronicky nemocné. Zvyšující se náklady na zdravotní péči by také měly vést k tomu, že bude snaha podpořit pečující – péče doma je mnohem levnější než péče v nemocnici, ale umožňuje ve většině případů zachovat stejnou kvalitu poskytované péče a zlepšit kvalitu života nemocného.

Pomoci příbuzným v péči o nemocného by měla celá síť zdravotních a podpůrných služeb:

  • lékařská návštěvní služba,
  • homecare,
  • pečovatelská a ošetřovatelská služba,
  • charitní služby.

Vytížená je celá rodina

Samozřejmě klade péče o blízkou osobu velké nároky na celou rodinu. Je ovlivněn její každodenní chod, někdy je třeba se přizpůsobit zvýšeným nárokům nemocného, výkyvům jeho nálad, zvláštním požadavkům.

Pokud je zátěž na členy domácnosti příliš velká, je jistě vhodné vyhledat pomoc psychologa – uvědomme si, že jde o náročnou situaci a pomoc zvenku nám umožní podívat se na problémy z jiného úhlu pohledu a často vyřešit zdánlivě neřešitelné. Zdroj:

(hak)
Hodnocení článku:
(2751 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Zkuste ztuhlé klouby rozhýbat!

Zkuste ztuhlé klouby rozhýbat!

Cvičení je při trápení s klouby zásadní. Na druhou stranu nic se nesmí přehánět. Jak zvolit ten správný druh pohybu, když klouby „stávkují“, napoví naše následující tipy.
21. 12. 2013 Revmatoidní artritida
Obezita a revmatoidní artritida? Souvislost prokázána!

Obezita a revmatoidní artritida? Souvislost prokázána!

Vědci prokázali souvislost mezi obezitou a rizikem vzniku revmatoidní artritidy. Podle výsledků výzkumu hrozí ženám s kilogramy váhy navíc větší nebezpečí rozvoje této chronické zánětlivé choroby.
30. 12. 2014 Revmatoidní artritida
Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Revmatoidní artritida je jen obtížně léčitelné autoimunitní onemocnění. Lékaři se doposud revmatoidní artritidu nejrůznějšími způsoby snažili především zpomalit a ulevit nemocnému od tolik omezujících obtíží, především od bolesti. Dnes dokážou mnohem více. Mají totiž k dispozici biologickou neboli cílenou léčbu.
30. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Krevní testy mohou předpovědět vznik revmatoidní artritidy

Krevní testy mohou předpovědět vznik revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida je chronické autoimunitní onemocnění vyznačující se zánětem kloubů, který poškozuje chrupavku i kosti. První příznaky mohou přicházet velmi nenápadně. Při efektivní diagnostice by ale mohly pomoci krevní testy.
29. 4. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: