Lázeňské kúry jsou pro revma ideální, vyzkoušejte je i vy
24. 10. 2013V léčbě revmatické artritidy se uplatňuje nejen užívání protizánětlivých léků, ale také fyzioterapie, rehabilitace a balneoterapie v lázních. Ty jsou vhodné zejména pro pacienty, u nichž má nemoc mírnější průběh.
V léčbě revmatické artritidy se uplatňuje nejen užívání protizánětlivých léků, ale také fyzioterapie, rehabilitace a balneoterapie v lázních. Ty jsou vhodné zejména pro pacienty, u nichž má nemoc mírnější průběh.
Koupele i zábaly prospívají
Nejčastější procedury, které se při terapii revmatických onemocnění v lázeňské péči využívají, jsou následující:
- Rehabilitace. Jde o léčebnou tělesnou výchovu, jejímž smyslem je provádět pravidelně a správně určitá cvičení. Ta mají za cíl udržet pohyblivost v kloubech a zabránit ochabnutí svalů.
- Fyzikální léčba. Sem spadá elektroléčba, biolampa, infračervené záření, kryoterapie, magnetoterapie, laser a ultrazvuk.
- Balneoterapie. Do této skupiny patří především léčivé bahenní a minerální kúry.
- Vodoléčebné procedury. Nejznámější jsou perličková koupel, vířivá masáž, skotské střiky apod.
Léčba minerální vodou
Balneoterapie se používá pro řadu činností spojených s léčbou „spa“, včetně vodních lázní, minerálních koupelí, bahenních koupelí či pití minerálních vod a dalších. Jde vlastně o specifické použití přirozeně se vyskytující termální minerální vody. Patří sem tedy i koupání v této přírodní vodě. Minerály můžou obsahovat síru, sodík, bikarbonát, hořčík a spoustu dalších prospěšných látek.
Porada s lékařem je nutná
Pobyt v minerální vodě je zejména pro pacienty s artritidou velmi prospěšný – zmírňuje bolest kloubů a tím zlepšuje i psychický stav a imunitní systém. Přesto je zapotřebí dávat pozor, protože při některých teplých procedurách se může „oživit“ zánět. O vhodnosti lázeňské léčby by měl tedy vždy rozhodnout váš ošetřující lékař.
(aši)