Novinky - revmatoidní artritida

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Budete-li kojit své dítě co nejdéle, snížíte tak pravděpodobnost, že u vás propukne revmatoidní artritida. Zjistili to vědci z Fakultní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Cílem jejich studie bylo zjistit, zda kojení či užívání orální antikoncepce ovlivňuje budoucí riziko revmatického onemocnění.

Mateřské mléko jako nejlepší lék v boji s nemocí

Průzkumu se zúčastnilo více než 30 tisíc žen. Ty měly postupně odpovědět na otázky, zda užívají hormonální antikoncepci, kolik mají dětí, zda své děti kojily a jak dlouho. Do studie byly zahrnuty i ženy s diagnostikovanou revmatoidní artritidou. Vědci porovnávali 136 žen s revmatoidní artritidou s 544 ženami stejného věku, které nemocné nebyly. Zjistili, že ty, které kojily 13 měsíců a více, měly o 54 % nižší pravděpodobnost, že onemocní. Dokonce i ty ženy, které kojily jen jeden rok, měly o 26 % nižší riziko výskytu nemoci.

Pozitivní hormonální změny

Kojení je prospěšné z mnoha dalších důvodů. Proto se rozhodně snažte po porodu kojit co nejdéle. Vědci, kteří výzkum prováděli, se domnívají, že pozitiva spočívají právě v hormonálních změnách, ke kterým dochází v těhotenství. Během výzkumu nebyl zjištěn žádný významný rozdíl v počtu dětí mezi ženami s revmatoidní artritidou a ženami bez tohoto onemocnění.

Více dětí, menší riziko potíží

Vědci však zároveň naznačili, že existuje trend snižování rizika revmatické artritidy s každým narozeným dítětem. Souvislost s užíváním orální antikoncepce a diagnózou revmatického onemocnění nebyla nalezena.
Odborníci, kteří průzkum prováděli, dospěli k závěru, že kojení je jako prevence před onemocněním skutečně důležité. Zároveň ale uvedli, že je obtížné odlišit vliv kojení od samotného porodu.

Rozporuplné studie

Jejich výsledky jsou navíc v rozporu s předchozími studiemi, které naopak uvádějí, že kojení zvyšuje riziko revmatoidní artritidy v krátkodobém horizontu. Proto jsou třeba další studie, které by závěry švédského výzkumu podpořily, především pak názor, že kojení a délka kojení snižují riziko revmatického onemocnění, nikoli však počet narozených dětí.

(aši)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2384 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Biologika u dětí: pomáhají malým pacientům s nemocnými klouby

Biologika u dětí: pomáhají malým pacientům s nemocnými klouby

Revmatologická onemocnění se bohužel nevyhýbají ani dětem. Dokazuje to juvenilní idiopatická artritida, chronické onemocnění postihující jedince mladší 16 let. Také v jeho léčbě se uplatňuje cílená terapie. Je ale její podávání pro děti bezpečné?
1. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Co je lepší volba pro revmatiky, lázně nebo wellness?

Co je lepší volba pro revmatiky, lázně nebo wellness?

Lázeňská léčba má u nás velkou tradici. Využívá se jako součást léčby při četných onemocněních včetně revmatoidní artritidy. Wellness pobyty získávají na popularitě zejména v posledních letech. Jsou pro revmatiky vhodné stejně jako lázně?
18. 7. 2018 Revmatoidní artritida
Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Revoluce v léčbě – tak se často hovoří o cílené terapii, která zabírá nejen na revmatoidní nemoci. Co je na ní tak zázračného? A kdy přichází při řešení artritidy na řadu?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Poškození kůže sluncem zvyšuje riziko rakoviny kůže a urychluje se také přirozený proces stárnutí pleti. Expozice UV záření pak může poškodit také vaše oči. To může vést k problémům, jako jsou pálení očí a zánět spojivek, či dokonce šedému zákalu.
8. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je charakteristická poškozením kloubů páteře, hrudního koše a končetin. Onemocnění je však zrádné v tom, že může postihnout i jiné orgány, výjimkou nejsou ani plíce. Problémy s dýcháním mohou být způsobeny poškozením kloubů, ale také přímým poškozením plicní tkáně. Pro udržení funkce dýchacího systému je důležitý zdravý životní styl a pravidelné cvičení.
10. 12. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: