Jak se projevuje juvenilní idiopatická artritida?
11. 1. 2019Juvenilní idiopatická artritida patří mezi nejčastější chronická revmatická onemocnění u dětí a adolescentů do 16 let. Co byste o ní měli vědět?
Juvenilní idiopatická artritida se u dětí do 16 let projevuje nejméně šestitýdenním zánětem kloubů. Postihnout může jeden nebo i více kloubů zároveň. Nejčastějšími příznaky onemocnění jsou:
- bolest kloubů – i když si dítě přímo nestěžuje na bolest, jako rodič si můžete všimnout, že když ráno vstane z postele, kulhá,
- otok – častější bývají otoky u velkých kloubů, například kolen,
- ztuhlost – projevuje se hlavně po ránu, dítě se jeví nemotornější než obvykle,
- horečka,
- zduřené lymfatické uzliny,
- vyrážka na trupu, která bývá horší ve večerních hodinách.
Při juvenilní idiopatické artritidě imunitní systém napadá tkáně a vědcům se zatím nepodařilo objasnit, proč k tomu dochází. Určitou roli v tomto procesu pravděpodobně hraje dědičnost a životní prostředí. Některé genové mutace totiž mohou způsobit, že jedinec je citlivější na faktory vnějšího prostředí (např. viry), které mohou onemocnění vyvolat.
Pravidelné kontroly očí a růstu
Za nejvážnější komplikace onemocnění se považuje:
- nitrooční zánět, protože pokud zůstane neléčený, může jeho následkem dojít ke vzniku šedého nebo zeleného zákalu, či dokonce k oslepnutí, navíc se často vyskytuje bez příznaků, proto je důležité, aby byli pacienti s juvenilní artritidou pravidelně vyšetřováni očním lékařem,
- poruchy růstu a vývoje kostí.
Více možností léčby
Určení diagnózy juvenilní idiopatické artritidy není snadné, protože bolestmi kloubů se projevuje i celá řada jiných onemocnění. K potvrzení onemocnění slouží speciální krevní testy společně se zobrazovacími vyšetřeními (rentgenem nebo magnetickou rezonancí).
Aby se předešlo poškození kloubů, je důležité důsledně udržovat fyzickou aktivitu vedoucí k zachování jejich plné pohyblivosti a síly. Zároveň se tím omezí jejich bolestivost. K léčbě se nejčastěji používají:
- nesteroidní antirevmatika – např. běžný ibuprofen,
- chorobu modifikující léky,
- biologické léky,
- kortikosteroidy.
Volba konkrétního způsobu léčby samozřejmě záleží na pokročilosti onemocnění a celkovém zdravotním stavu pacienta.
(hah)
Zdroje: