Rodiče dětí s juvenilní revmatoidní artritidou dobře vědí, jak je u tohoto onemocnění zásadní včasné zahájení léčby. V opačném případě totiž postupem času dochází k nevratnému poškození kloubů, prohlubuje se doprovodná bolest a únava a rozvíjí se obávané omezení hybnosti. Tomuto nepříznivému průběhu onemocnění účinně brání cílená léčba.
Hra o čas
Moderní medicína už natolik postoupila, že díky včasnému určení diagnózy juvenilní revmatoidní artritidy a nasazení účinné léčby je dnes možné dopřát dětem velmi kvalitní dospívání. V ideálním případě lze docílit takového stavu, kdy se u nich po celý život žádné závažnější projevy revmatoidní artritidy nevyskytnou. Onemocnění sice nelze zcela vyléčit, je ale možné ho zpomalit na maximální možnou míru. Odborníci se shodují, že čím dříve je nastavena vhodná léčba, tím lepší je celková prognóza choroby.
Bez obávaných operací
Objev cílené léčby představuje pro děti s juvenilní revmatoidní artritidou obrovský přínos. Ještě nedávno lékaři své dětské pacienty nezřídka odesílali na ortopedické operace, včetně celkových náhrad velkých kloubů. V současné době jsou i konzultace revmatologů s ortopedy v podstatě okrajovou záležitostí.
Stop zánětu!
Cílená léčba cílí na konkrétní molekuly, které se v organismu podílí na vzniku chronického zánětu zaměřeného proti jeho vlastním tkáním. Tím, že je zánětlivý proces výrazně zpomalen, je také zabráněno postupujícímu poškození kloubů a příznakům, které se s ním pojí. Kloub se tak stává méně zatuhlým a bolestivým a dítě již není tolik unavené. Nemocný je rovněž uchráněn od takového poškození kloubu, které by časem vedlo k nutnosti jeho výměny.
Pokud u svého dítěte pozorujete zarudlé, oteklé a na dotek citlivé klouby, dlouhodobě zvýšenou tělesnou teplotu, únavu nebo kulhání, obraťte se s tímto podezřením co nejdříve na dětského lékaře, který provede všechna potřebná vyšetření, případně vás nasměruje k dalším odborníkům.
V létě není nouze o borůvky, maliny, brusinky, ostružiny či jahody. Kromě toho, že skvěle chutnají, mají také pozitivní vliv na naše zdraví. Díky vysokému obsahu antioxidantů působí mimo jiné příznivě i na klouby postižené artritidou.
Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
Se zvyšujícím se věkem se klouby opotřebovávají, omezuje se jejich pohyblivost. Kloubní náhrady jsou tak šancí, jak být i ve stáří mobilní a bez bolestí. Vědce nyní zajímá, zda jsou revmatoidní artritici nějak znevýhodněni oproti lidem s osteoartrózou.
Pokud trpíte revmatoidní artritidou, vaše dny mohou být velmi náročné. Přinášíme proto 5 tipů, jak zvládnout běžné denní aktivity s minimální bolestí a bez zbytečných ztrát energie.
Pravidelné cvičení utužuje fyzické i psychické zdraví. Toto pravidlo platí dvojnásob pro jedince trpící revmatoidní artritidou. Vědecké výzkumy totiž ukazují, že pohyb zlepšuje pohyblivost kloubů, brání rozvoji svalové slabosti a přispívá k udržení duševní pohody.
Většina pacientů trpících revmatickou nemocí hledá cesty, jak se vypořádat s bolestmi. Může nám ulevit teplo? Ovlivňuje revmatickou bolest naše psychika? Jak nám dokážou pomoci lékaři a co můžeme pro zlepšení udělat my sami? Na otázky nám odpověděla MUDr. Marta Olejárová, CSc., z Revmatologické kliniky 1. lékařské fakulty a Revmatologického ústavu.