Ve snaze udržet revmatoidní artritidu pod kontrolou a zabránit znovuvzplatutí zánětu je velmi důležité dodržovat léčebný plán. Patří k němu zejména pravidelné užívání předepsaných léků podle doporučení lékaře...
Ve snaze udržet revmatoidní artritidu pod kontrolou a zabránit znovuvzplatutí zánětu je velmi důležité dodržovat léčebný plán. Patří k němu zejména pravidelné užívání předepsaných léků podle doporučení lékaře. To ostatně platí i pro ostatní chronická onemocnění. Americká studie ale ukázala, že přístup samotných nemocných je k léčbě často více než vlažný.
Američtí lékaři dva roky monitorovali sto deset pacientů s revmatoidní artritidou – převážně ženy středního věku, které tímto onemocněním trpěly průměrně sedm let. Vědci dodržování léčby sledovali pomocí speciálních kapslí na léky s mikročipem, který monitoruje čas a datum otevření kapsle. Sledovalo se jak denní, tak týdenní užívání léků, včetně kortikosteroidů. Ukázalo se, že revmatici si často z předepsaného léčebného plánu příliš těžkou hlavu nedělají.
Polovina pacientů nedodržuje předepsanou léčbu
Záznamy z očipovaných kapslí prozradily, že jen padesát devět procent pacientů dodržovalo předepsanou denní a týdenní léčbu a celkově dodržovalo léčebný plán správně pouze šedesát jedno procento pacientů. Znamená to, že téměř polovina pacientů užívala léčbu nesprávně. Navíc se ukázalo, že jen pět účastníků studie dodržovalo léčebný plán z více než osmdesáti procent. Tito pacienti měli své onemocnění lépe pod kontrolou než ostatní, zlepšení bylo znatelné i podle klinických testů.
Léčebný plán není pro legraci
Pravidelné a správné užívání předepsaných léků, zejména kortikosteroidů a imunosupresiv, je ve zvládání revmatoidní artritidy klíčové. Nedodržuje-li pacient předepsanou léčbu, sám sobě tak zvyšuje riziko, že se jeho onemocnění zhorší nebo se objeví znovu.
Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci však přišli na to, že soli zlata při léčbě revmatoidní artritidy mají své místo.
Oteklý kloub, který bolí a špatně se s ním hýbe. To je jeden ze základních projevů juvenilní idiopatické artritidy, revmatického onemocnění, které se objevuje u dětí. Oč přesně jde a na koho se s nemocí obrátit? A jaké jsou další revmatické nemoci dětského věku?
Kdo považuje běh na lyžích za sport vhodný jen pro seniory, je na velkém omylu. Běžecké lyžování splňuje všechny předpoklady ideální sportovní disciplíny. Je vhodné doslova pro každého,
Velká část z více než 80 tisíc lidí, které u nás trápí revmatická onemocnění, je v produktivním věku, v podobě juvenilní idiopatické artritidy se ale vyskytují i u dětí. Potřebnou změnu pohledu na současnou léčbu revmatoidní artritidy nastartovala kampaň Revma výzva, díky níž se podařilo prosadit úhradu biologické léčby už ve stadiu střední závažnosti onemocnění. Jak moc důležitý je tento krok pro pacienty a co dalšího jim pomáhá, se dozvíte v rozhovoru s Editou Müllerovou, předsedkyní pacientské organizace Revma Liga Česká republika, z.s.
Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.
Práce vsedě je pro řadu lidí samozřejmostí i za „běžných“ okolností. Ovšem s dobou covidovou přišel i významný fenomén práce z domova. Jak si poradit s dlouhým sezením u počítače často v ne příliš optimálních podmínkách, aniž bychom si zdevastovali svou tělesnou schránku?