Novinky - revmatoidní artritida

"Zlatá" léčba revmatoidní artritidy

Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci však přišli na to, že soli zlata při léčbě revmatoidní artritidy mají své místo.

Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci však přišli na to, že soli zlata při léčbě revmatoidní artritidy mají své místo. Navíc o tom svědčí již první zmínky o jeho léčebném použití z doby 5000 let před naším letopočtem v Indii.

Prostě funguje

Mechanismus účinku však ještě není dopodrobna prozkoumán. Ví se, že postupná kumulace zlata v organismu zpomaluje progresi onemocnění a zmírňuje zánět. Nejedná se však o lék první volby. Soli zlata přicházejí na řadu až po selhání terapie metotrexátem a chorobu modifikujících antirevmatických léků (tzv. DMARS). A jak se tedy "zlato" užívá?

  • Zkušenosti potvrdily nejlepší výsledky po podání solí zlata injekcí do svalu či žíly. Jsou proto upřednostňovány před perorálními tabletami.
  • Nevýhodou tablet je i delší nástup účinku (nezřídka až 6 měsíců po zahájení terapie).
  • Injekce jsou podávány obvykle každý týden po dobu 22 týdnů.
  • V případě, že i nadále přinášejí úlevu, lze v aplikaci pokračovat.

Nežádoucí účinky

Jako každý lék mají i soli zlata nežádoucí účinky. Liší se podle způsobu podání. Projevují se ve chvíli, kdy je zlato v organismu již dostatečně kumulované.

Nejčastěji se vyskytující nežádoucí účinky po injekčním podání jsou:

  • svědící kožní vyrážka,
  • drobná poranění v dutině ústní.

Po perorálním podání se může objevit:

  • průjem,
  • zvracení,
  • snížená chuť k jídlu,
  • problémy s pletí.

K vzácně či velmi vzácně se vyskytujícím nežádoucím účinkům patří:

  • poškození ledvin způsobené ztrátou proteinů močí,
  • snížená produkce krevních buněk,
  • zvýšené riziko infekcí a krvácení,
  • střevní či plicní záněty.

Ačkoliv výčet nepříjemných účinků vypadá děsivě, není se čeho bát. Bezpečnost léčby je zaručena opakovanými  ledvinovými a krevními testy.

Jdeme na to

Rozhodli jste se pro léčbu zlatem? Nezapomínejte však, že ovoce nenese hned. Zlepšení příznaků onemocnění se dostavuje nejdříve po 3 až 6 měsících pravidelného užívání.

(msd)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3153 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Užívání metotrexátu u dětí

Užívání metotrexátu u dětí

Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.
14. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Revmatoidní artritida je bolestivé onemocnění, které vede k deformitám kloubů a postupně až nesoběstačnosti pacienta. Vše ale může být úplně jinak, pokud se nemoc zachytí a začne léčit opravdu včas.
12. 3. 2011 Revmatoidní artritida
4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

Nohy nás nosí celý život, přesto se k nim často chováme doslova macešsky. Dají se však přirovnat ke stavbě domu: Máme-li špatný základ, může se zřítit nakonec celý dům. Bohužel si někdy uvědomíme, že je třeba se o nohy starat, až když začnou problémy.
28. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Biologická léčba je možná i u dětí

Biologická léčba je možná i u dětí

Revmatickými nemocemi netrpí jen dospělí. Postiženy mohou být i děti – a to i ty nejmenší. Juvenilní revmatoidní artritidou trpí přibližně 30–150 na 100 000 dětí ve věku do 16 let...
8. 2. 2010 Revmatoidní artritida
„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

Přinášíme skvělou zprávu všem, kteří trpí bolestivými klouby. Pokud milujete koupání, můžete při pobytu ve vodě spojit příjemné s užitečným. Vodní cviky jsou totiž fajn možností, jak kloubům zasaženým revmatickou nemocí pomoci.
3. 3. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: