Ve snaze udržet revmatoidní artritidu pod kontrolou a zabránit znovuvzplatutí zánětu je velmi důležité dodržovat léčebný plán. Patří k němu zejména pravidelné užívání předepsaných léků podle doporučení lékaře...
Ve snaze udržet revmatoidní artritidu pod kontrolou a zabránit znovuvzplatutí zánětu je velmi důležité dodržovat léčebný plán. Patří k němu zejména pravidelné užívání předepsaných léků podle doporučení lékaře. To ostatně platí i pro ostatní chronická onemocnění. Americká studie ale ukázala, že přístup samotných nemocných je k léčbě často více než vlažný.
Američtí lékaři dva roky monitorovali sto deset pacientů s revmatoidní artritidou – převážně ženy středního věku, které tímto onemocněním trpěly průměrně sedm let. Vědci dodržování léčby sledovali pomocí speciálních kapslí na léky s mikročipem, který monitoruje čas a datum otevření kapsle. Sledovalo se jak denní, tak týdenní užívání léků, včetně kortikosteroidů. Ukázalo se, že revmatici si často z předepsaného léčebného plánu příliš těžkou hlavu nedělají.
Polovina pacientů nedodržuje předepsanou léčbu
Záznamy z očipovaných kapslí prozradily, že jen padesát devět procent pacientů dodržovalo předepsanou denní a týdenní léčbu a celkově dodržovalo léčebný plán správně pouze šedesát jedno procento pacientů. Znamená to, že téměř polovina pacientů užívala léčbu nesprávně. Navíc se ukázalo, že jen pět účastníků studie dodržovalo léčebný plán z více než osmdesáti procent. Tito pacienti měli své onemocnění lépe pod kontrolou než ostatní, zlepšení bylo znatelné i podle klinických testů.
Léčebný plán není pro legraci
Pravidelné a správné užívání předepsaných léků, zejména kortikosteroidů a imunosupresiv, je ve zvládání revmatoidní artritidy klíčové. Nedodržuje-li pacient předepsanou léčbu, sám sobě tak zvyšuje riziko, že se jeho onemocnění zhorší nebo se objeví znovu.
Raynaudův fenomén nebo také Raynaudův syndrom má spadeno hlavně na ženy. Toto onemocnění postihuje především prsty na rukou i nohou. Příčinou je nedostatečný oběh krve.
Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
Velká část z více než 80 tisíc lidí, které u nás trápí revmatická onemocnění, je v produktivním věku, v podobě juvenilní idiopatické artritidy se ale vyskytují i u dětí. Potřebnou změnu pohledu na současnou léčbu revmatoidní artritidy nastartovala kampaň Revma výzva, díky níž se podařilo prosadit úhradu biologické léčby už ve stadiu střední závažnosti onemocnění. Jak moc důležitý je tento krok pro pacienty a co dalšího jim pomáhá, se dozvíte v rozhovoru s Editou Müllerovou, předsedkyní pacientské organizace Revma Liga Česká republika, z.s.
„Revma“ má většina lidí spojeno s pokročilým věkem. Určitá forma této nemoci ale místo dospělých a seniorů cílí na děti. Jmenuje se juvenilní idiopatická artritida (JIA). Naučit se s touto nemocí žít museli i Jana a Josef, rodiče dvou synů. A především starší z jejich potomků Dan, kterému byla JIA diagnostikována v necelých pěti letech.
Pokud trpíte artritidou, jste si jistě vědomi pozitivního účinku pohybové aktivity na své onemocnění. Proti bolestem kloubů a svalů působí například posilovací a protahovací cviky, plavání nebo jízda na kole. Pokud však chcete vyzkoušet něco méně tradičního, zabruste do světa čínských bojových umění a objevte tai-či.