Novinky - revmatoidní artritida

Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Bolest v dolní části zad, ranní ztuhlost, záněty končetinových kloubů a svalových úponů, ale také poruchy vidění. Poměrně vzácná forma autoimunitního onemocnění páteřních kloubů může mít řadu projevů, které nemusí vést ke stanovení správné diagnózy. Obzvláště když na rentgenových snímcích nejsou patrné zánětlivé změny v oblasti páteře.

Když rentgen nic neříká

Často uplyne řada let, než je u lidí trpících nevysvětlitelnými bolestmi zad a dalšími obtížemi stanovena diagnóza nonradiografické axiální spondyloartritidy. Hlavní problém tkví v tom, že na prostých rentgenových snímcích nejsou patrné žádné změny na kloubech, jako je tomu například u Bechtěrevovy choroby. Současně neexistuje žádný přesný krevní test, který by podezření na tuto nemoc definitivně potvrdil. U většiny lidí, byť ne u všech, jsou naštěstí patrné známky zánětu v kloubech na magnetické rezonanci. Cílem mezinárodních doporučení je proto, aby všichni jedinci, u nichž je podezření na nonradiografickou axiální spondyloartritidu, podstoupili vyšetření magnetickou rezonancí.

Dominují bolesti pohybového aparátu

Jak se tedy onemocnění, které postihuje zejména páteř, vlastně projevuje? Mezi první příznaky onemocnění patří bolest dolní části zad, která je spojena s ranní ztuhlostí. Bolesti i ztuhlost páteře se v průběhu dne během fyzické aktivity zmírňují. Bolesti mohou být někdy tak silné, že v druhé polovině noci nemocné budí. Současně dochází často k postižení dalších končetinových kloubů. Většinou jsou postiženy maximálně čtyři velké klouby, nejčastěji hlezno, koleno, kyčel nebo loket. Postižení kloubů se projevuje otokem, bolestí, ztuhlostí a zarudnutím.

V neposlední řadě dochází k rozvoji zánětu úponů svalů, k takzvané entezitidě, nejčastěji v oblasti Achillovy šlachy nebo plosky nohy. Zánět vyvolává bolesti, které nemocní vnímají velmi intenzivně, nejčastěji je popisují jako pálivé či řezavé.

Zdánlivě nesouvisející problémy

Autoimunitní onemocnění doprovází celkové příznaky nemoci, mezi které patří únava, nechutenství, nespavost, ale také psychické obtíže v podobě depresí či úzkostí. Typickým mimokloubním projevem onemocnění je takzvaná uveitida neboli zánět živnatky. Jedná se o vysoce prokrvenou část oka, která se skládá z několika části, mezi něž patří i duhovka. Hlavním příznakem uveitidy je tupá bolest oka, mezi další projevy patří:

  • zarudnutí oka,
  • světloplachost,
  • nadměrné slzení,
  • vůlí neovladatelné sevření očních víček,
  • porucha zraku.

Onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé lidi v produktivním věku, představuje v současnosti diagnostickou výzvu. Pokud máte podezření, že by se nonradiografická axiální spondyloartritida mohla týkat i vás, raději navštivte svého praktického lékaře a svěřte se mu se svými obtížemi. Časné zahájení léčby je totiž faktorem, který rozhoduje o budoucím vývoji nemoci.

(holi)

Zdroje: 1. https://www.medicinenet.com/non-radiographic_axial_spondyloarthritis/article.htm

2. https://www.webmd.com/arthritis/non-radiographic-axial-spondyloarthritis-overview#1

3. https://creakyjoints.org/symptoms/non-radiographic-axial-spondyloarthritis-progression/

Hodnocení článku:
(1935 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Starší pacienti s revmatickým onemocněním si možná ještě vzpomínají na dříve používané „revmatické diety“. Ty se však již dlouho nedoporučují, přestože role výživy u této nemoci nevýznamná není.
1. 2. 2012 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Pošlete své dítě na tábor, prospějete jeho zdraví

Pošlete své dítě na tábor, prospějete jeho zdraví

Pobyt na letním táboře dokáže zlepšit zdravotní stav dětí s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA). Když tento údaj podpoříme faktem, že většině dětí se na táborech líbí a vzpomínají na ně celý život, není důvod malé pacienty o tyto zážitky ochudit.
27. 6. 2011 Revmatoidní artritida
Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.
1. 10. 2013 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Grilování šité na míru artritidě

Grilování šité na míru artritidě

Klasické grilované jídlo revmatikům neprospívá. Přesto si tímto v létě oblíbeným způsobem mohou připravit opravdové pochoutky, které nebudou zatěžovat jejich zažívání.
28. 8. 2018 Revmatoidní artritida
Inzerce: