Novinky - revmatoidní artritida

Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Bolest v dolní části zad, ranní ztuhlost, záněty končetinových kloubů a svalových úponů, ale také poruchy vidění. Poměrně vzácná forma autoimunitního onemocnění páteřních kloubů může mít řadu projevů, které nemusí vést ke stanovení správné diagnózy. Obzvláště když na rentgenových snímcích nejsou patrné zánětlivé změny v oblasti páteře.

Když rentgen nic neříká

Často uplyne řada let, než je u lidí trpících nevysvětlitelnými bolestmi zad a dalšími obtížemi stanovena diagnóza nonradiografické axiální spondyloartritidy. Hlavní problém tkví v tom, že na prostých rentgenových snímcích nejsou patrné žádné změny na kloubech, jako je tomu například u Bechtěrevovy choroby. Současně neexistuje žádný přesný krevní test, který by podezření na tuto nemoc definitivně potvrdil. U většiny lidí, byť ne u všech, jsou naštěstí patrné známky zánětu v kloubech na magnetické rezonanci. Cílem mezinárodních doporučení je proto, aby všichni jedinci, u nichž je podezření na nonradiografickou axiální spondyloartritidu, podstoupili vyšetření magnetickou rezonancí.

Dominují bolesti pohybového aparátu

Jak se tedy onemocnění, které postihuje zejména páteř, vlastně projevuje? Mezi první příznaky onemocnění patří bolest dolní části zad, která je spojena s ranní ztuhlostí. Bolesti i ztuhlost páteře se v průběhu dne během fyzické aktivity zmírňují. Bolesti mohou být někdy tak silné, že v druhé polovině noci nemocné budí. Současně dochází často k postižení dalších končetinových kloubů. Většinou jsou postiženy maximálně čtyři velké klouby, nejčastěji hlezno, koleno, kyčel nebo loket. Postižení kloubů se projevuje otokem, bolestí, ztuhlostí a zarudnutím.

V neposlední řadě dochází k rozvoji zánětu úponů svalů, k takzvané entezitidě, nejčastěji v oblasti Achillovy šlachy nebo plosky nohy. Zánět vyvolává bolesti, které nemocní vnímají velmi intenzivně, nejčastěji je popisují jako pálivé či řezavé.

Zdánlivě nesouvisející problémy

Autoimunitní onemocnění doprovází celkové příznaky nemoci, mezi které patří únava, nechutenství, nespavost, ale také psychické obtíže v podobě depresí či úzkostí. Typickým mimokloubním projevem onemocnění je takzvaná uveitida neboli zánět živnatky. Jedná se o vysoce prokrvenou část oka, která se skládá z několika části, mezi něž patří i duhovka. Hlavním příznakem uveitidy je tupá bolest oka, mezi další projevy patří:

  • zarudnutí oka,
  • světloplachost,
  • nadměrné slzení,
  • vůlí neovladatelné sevření očních víček,
  • porucha zraku.

Onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé lidi v produktivním věku, představuje v současnosti diagnostickou výzvu. Pokud máte podezření, že by se nonradiografická axiální spondyloartritida mohla týkat i vás, raději navštivte svého praktického lékaře a svěřte se mu se svými obtížemi. Časné zahájení léčby je totiž faktorem, který rozhoduje o budoucím vývoji nemoci.

(holi)

Zdroje: 1. https://www.medicinenet.com/non-radiographic_axial_spondyloarthritis/article.htm

2. https://www.webmd.com/arthritis/non-radiographic-axial-spondyloarthritis-overview#1

3. https://creakyjoints.org/symptoms/non-radiographic-axial-spondyloarthritis-progression/

Hodnocení článku:
(2208 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Jaká mají revmatici rizika při nákaze covidem-19? Hrozí jim těžší průběh tohoto virového či jejich chronického onemocnění? Mají se bát očkování? Takových otázek teď běhá hlavami revmatiků mnoho, a to zcela právem. Odpovědi známe a jsou povzbudivé.
18. 3. 2021 Revmatoidní artritida
Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Nepanikařte, když léky neúčinkují okamžitě

Revmatoidní artritida je dlouhodobé a komplikované onemocnění především kvůli tomu, že dosud není známa jeho příčina. Ze stejného důvodu není proto snadná ani jeho léčba. Lékaři volí tzv. léčbu symptomatickou, která ovlivňuje příznaky (symptomy) nemoci, ale vlastní vyvolávající příčinu samozřejmě nevyřeší
29. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Krevní testy mohou předpovědět vznik revmatoidní artritidy

Krevní testy mohou předpovědět vznik revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida je chronické autoimunitní onemocnění vyznačující se zánětem kloubů, který poškozuje chrupavku i kosti. První příznaky mohou přicházet velmi nenápadně. Při efektivní diagnostice by ale mohly pomoci krevní testy.
29. 4. 2010 Revmatoidní artritida
Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy jsou látky, které se jako součásti různých enzymů účastní řady pochodů v těle. Přijímáme je v potravě a většinou o nich ani nevíme. Když řekneme například větu „Vezmi si mrkev, abys dobře viděl,“ ve skutečnosti tím říkáme: „Vitamin A v mrkvi obsažený dokáže ochránit oči před případnou infekcí.“
16. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: