Novinky - revmatoidní artritida

Biologická léčba a zdravotní pojišťovny: podaří se najít kompromis?

Biologická léčba a zdravotní pojišťovny: podaří se najít kompromis?

Zavedení biologických léčiv přineslo mnohým nemocným novou naději a zásadní změnu. Počet pacientů léčených těmito moderními a vysoce účinnými preparáty stále roste – jen od roku 2005 do roku 2009 stoupl téměř desetinásobně.

Co ale znamená biologická léčba pro zdravotní pojišťovny a jejich rozpočty?

Biologické preparáty přestavují v léčbě různých onemocnění velký krok kupředu. Například lidé s ankylozující spondylitidou se dočkali účinné léčby až roku 2003, kdy byl schválen k použití první biologický lék. Do té doby měli k dispozici jen nesteroidní protizánětlivé léky, rehabilitaci a lázně. Dnes díky biologickým lékům žije řada těchto nemocných bez větších obtíží. Cílená léčba si našla své místo i v dalších medicínských oborech – například gastroenterologii, onkologii, hematologii, neurologii, ale i v očním lékařství.

Náklady versus účinnost

Pravdou však je, že biologika patří mezi nákladné léky. Jejich uvedení na trh předcházel stejně jako u jiných originálních medikamentů mnohaletý výzkum v řádu desetiletí. Navíc z mnoha nadějných sloučenin postoupí do předklinického testování jen nepatrný počet – u běžných „nebiologických“ léků se udávají jen asi dvě procenta. Z těchto horkých kandidátů projde do klinického zkoušení opět jen malý zlomek. Náklady na vývoj nových léků také trvale rostou, což je dáno stále vyššími nároky na účinnost a bezpečnost. Na druhou stranu je nutné zhodnotit, co vše nové léčebné možnosti přinášejí nejen pacientům, ale i celé společnosti. Tím, že řadu nemocných mohou vrátit do původního života, umožňují také například návrat do zaměstnání, takže systém významně ušetří za různé dávky v pracovní neschopnosti a invaliditě.

Pohled plátce – zdravotních pojišťoven

Úkolem zdravotních pojišťoven je zajistit svým pojištěncům rozsah zdravotní péče, který je dán zákonem. Hospodaří však s omezenými zdroji a není v možnostech ani těch nejbohatších ekonomik na světě pokrýt bez omezení veškerou nejmodernější zdravotní péči. Proto je podávání biologické léčby omezeno na největší specializovaná zařízení, tzv. centra, a podléhá přísným odborným a ekonomickým omezením.

Hledání rezerv je náročné, nikoli však nemožné

V praxi to znamená, že se pečlivě zvažuje, který pacient získá z nové léčby největší prospěch. Z pohledu plátce přináší zavedení nových léčebných metod také další aspekt: například u již zmíněné Bechtěrevovy choroby mohou v některých případech ztrácet na významu různé méně efektivní, i když oblíbené léčebné metody – například lázeňská a fyzikální léčba. Omezení úhrady starších a prokazatelně méně účinných metod může být jednou z cest, jak ušetřit prostředky například na podstatně efektivnější biologickou léčbu.

Najít optimální kompromis mezi co nejdostupnější a nejefektivnější zdravotní péčí je společným úkolem biotechnologů – farmaceutických firem –, plátců zdravotní péče – zdravotních pojišťoven –, ekonomických odborníků – národohospodářů a farmakoekonomů –, lékařů, ale i angažovaných pacientů – jednotlivců a pacientských sdružení a organizací.

(jav)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3596 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

10 tipů na vánoční dárky pro chronicky nemocné

10 tipů na vánoční dárky pro chronicky nemocné

Téměř každý bude mít v seznamu vánočních dárků někoho, kdo se léčí s chronickým onemocněním – ať už vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdeční slabostí, nebo třeba revmatickou chorobou. Někdy je těžké vymyslet vhodný dárek, který by potěšil, pomohl a neublížil. A přesně takové tipy vám přinášíme.
19. 12. 2010 Revmatoidní artritida
I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

Dítě s chronickým onemocněním by mělo mít při návratu do školy po dlouhé absenci realistické cíle. Snaha za každou cenu okamžitě dohnat všechno zmeškané učivo a mít ty nejlepší známky může pro dítě představovat poměrně velký stres, který opět zhorší průběh nemoci. Nemoc by neměla dítě nijak omezovat...
5. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Pět základních potravin pro úspěšnou léčbu artritidy

Pět základních potravin pro úspěšnou léčbu artritidy

Od potíží při revmatoidní artritidě pomáhají léky. Zkrotit tuhle úpornou a bolestivou nemoc dá ale práci i jim. Podpořte jejich dopad tím, že začnete konzumovat vhodnou, vyváženou a pestrou stravu. Potraviny, které tlumí zánětlivou reakci v organismu, umí spolu s léky vytvořit silnou bariéru.
21. 9. 2015 Revmatoidní artritida
Odhalte přítomnost artritidy! Co ji prozradí?

Odhalte přítomnost artritidy! Co ji prozradí?

Revmatoidní artritida je zánětlivé autoimunitní onemocnění. To znamená, že některé buňky imunitního systému se vymykají kontrole a poškozují tkáně vlastního těla. Pro tuto chorobu je charakteristické poškození kloubů, ale vzácné není ani postižení jiných orgánů.
28. 5. 2015 Revmatoidní artritida
I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou

I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou

Těhotenství nemusí znamenat zhoršení probíhajícího revmatologického onemocnění. Předem plánované těhotenství, pečlivé sledování a vhodná léčba umožňují těmto ženám prožít úspěšné období čekání na miminko. Je ale důležité dodržovat několik pravidel.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Chcete se vyhnout revmatoidní artritidě? Nekuřte

Chcete se vyhnout revmatoidní artritidě? Nekuřte

Na vzniku nebo vzplanutí revmatoidní artritidy se podílejí i zevní vlivy. Ukazuje se, že mezi ně patří i kouření cigaret. Švédští vědci si dali za cíl zjistit, jaký je vztah mezi výskytem revmatoidní artritidy různé závažnosti, mírou kouření cigaret a genetickými předpoklady pro revmatoidní artritidu...
20. 2. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: