Biologická léčba a zdravotní pojišťovny: podaří se najít kompromis?
27. 3. 2011Zavedení biologických léčiv přineslo mnohým nemocným novou naději a zásadní změnu. Počet pacientů léčených těmito moderními a vysoce účinnými preparáty stále roste – jen od roku 2005 do roku 2009 stoupl téměř desetinásobně.
Co ale znamená biologická léčba pro zdravotní pojišťovny a jejich rozpočty?
Biologické preparáty přestavují v léčbě různých onemocnění velký krok kupředu. Například lidé s ankylozující spondylitidou se dočkali účinné léčby až roku 2003, kdy byl schválen k použití první biologický lék. Do té doby měli k dispozici jen nesteroidní protizánětlivé léky, rehabilitaci a lázně. Dnes díky biologickým lékům žije řada těchto nemocných bez větších obtíží. Cílená léčba si našla své místo i v dalších medicínských oborech – například gastroenterologii, onkologii, hematologii, neurologii, ale i v očním lékařství.
Náklady versus účinnost
Pravdou však je, že biologika patří mezi nákladné léky. Jejich uvedení na trh předcházel stejně jako u jiných originálních medikamentů mnohaletý výzkum v řádu desetiletí. Navíc z mnoha nadějných sloučenin postoupí do předklinického testování jen nepatrný počet – u běžných „nebiologických“ léků se udávají jen asi dvě procenta. Z těchto horkých kandidátů projde do klinického zkoušení opět jen malý zlomek. Náklady na vývoj nových léků také trvale rostou, což je dáno stále vyššími nároky na účinnost a bezpečnost. Na druhou stranu je nutné zhodnotit, co vše nové léčebné možnosti přinášejí nejen pacientům, ale i celé společnosti. Tím, že řadu nemocných mohou vrátit do původního života, umožňují také například návrat do zaměstnání, takže systém významně ušetří za různé dávky v pracovní neschopnosti a invaliditě.Pohled plátce – zdravotních pojišťoven
Úkolem zdravotních pojišťoven je zajistit svým pojištěncům rozsah zdravotní péče, který je dán zákonem. Hospodaří však s omezenými zdroji a není v možnostech ani těch nejbohatších ekonomik na světě pokrýt bez omezení veškerou nejmodernější zdravotní péči. Proto je podávání biologické léčby omezeno na největší specializovaná zařízení, tzv. centra, a podléhá přísným odborným a ekonomickým omezením.Hledání rezerv je náročné, nikoli však nemožné
V praxi to znamená, že se pečlivě zvažuje, který pacient získá z nové léčby největší prospěch. Z pohledu plátce přináší zavedení nových léčebných metod také další aspekt: například u již zmíněné Bechtěrevovy choroby mohou v některých případech ztrácet na významu různé méně efektivní, i když oblíbené léčebné metody – například lázeňská a fyzikální léčba. Omezení úhrady starších a prokazatelně méně účinných metod může být jednou z cest, jak ušetřit prostředky například na podstatně efektivnější biologickou léčbu.Najít optimální kompromis mezi co nejdostupnější a nejefektivnější zdravotní péčí je společným úkolem biotechnologů – farmaceutických firem –, plátců zdravotní péče – zdravotních pojišťoven –, ekonomických odborníků – národohospodářů a farmakoekonomů –, lékařů, ale i angažovaných pacientů – jednotlivců a pacientských sdružení a organizací.
(jav)
Zdroj: