Novinky - psoriáza

Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Pokud vás sužují bolavá záda, nemusí být na vině jen „houser“. Může to také znamenat, že se do vaší páteře pustila revmatická nemoc. Co může odhalit, jak se věci opravdu mají?

Když je viníkem zánět

Na bolest a ztuhlost zad si stěžuje spousta lidí. Ale bolest není vždy stejná. Kdy je dobré zbystřit a na jaké rozdíly se soustředit?  

  • Běžné obtíže se zády se vyskytují spíše kolem čtyřicítky a později. Problémy revmatického původu trápí především mladé lidi.
  • Když si prostě „hnete se zády“, jsou ztuhlá a bolavá několik dní a pak se stav zlepší. Intenzita ztuhnutí se přes den mění málo a odpočinek může obtíže zmírnit. Při zánětlivé příčině jste ztuhlí a bolaví celé měsíce, nejvíce ráno. Odpočinek úlevu nepřináší, naopak může dojít ke zhoršení.
  • Revmatická obtíže velice dobře reagují na prohřátí a rozcvičení – daleko lépe než tzv. „houser“. Po vychladnutí a přechodu do klidu se však revmatické bolesti poměrně rychle vracejí. Když se podaří povolit „housera“, málokdy je za hodinu zpět.

Nikdo není v bezpečí 

Spondylartritida může postihnout kohokoliv. Ať už jde o zkušené revmatiky, nebo úplně zdravé jedince. Onemocnění může být mírné a snadno léčitelné, nebo také ne. Rychle postupující těžké formy revmatického zánětu páteře znamenají hrozbu brzké invalidity a musejí se začít naplno léčit co nejdříve. Neznamená to ovšem, že lze brát ostatní příčiny bolesti zad na lehkou váhu. Například vyhřezlé meziobratlové ploténky a jiné podobné potíže s páteří se také musí řešit včas.

Co dělat?

Pokud máte obtíže, které by mohly být obrazem revmatického zánětu páteře, nehledejte řešení sami. Co nejdříve navštivte revmatologa. Pod jeho vedením a s účinnou celkovou léčbou je teprve ten správný čas vybrat vhodné cvičení nebo zkoušet gelové polštářky či saunu. Sami revma nezastavíte. Svěřte se lékaři a důsledně spolupracujte při léčbě.

(pez)

Zdroj: https://www.spondylitis.org

https://www.spine-health.com

Hodnocení článku:
(3705 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Zázračné diety pro psoriatiky? Pouhé iluze

Zázračné diety pro psoriatiky? Pouhé iluze

Máte lupénku a věříte, že výběr určitých potravin může ovlivnit průběh nemoci, nebo ji dokonce výrazně zlepšit? Odborníci si už tak jistí nejsou. Neexistují totiž žádné vědecké studie, které by tuto domněnku potvrzovaly.
2. 9. 2012 Psoriáza
S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
19. 5. 2014 Psoriáza
S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
9. 2. 2015 Psoriáza
Inzerce: