Novinky - psoriáza

Zbraně proti lupénce vybírejte pečlivě!

Zbraně proti lupénce vybírejte pečlivě!

Soupeřit s psoriázou o každý centimetr kůže je obtížné a únavné. Jenže nezbývá než vytrvat a hledat tak dlouho, až některý z postupů opravdu zabere. Lupénka je sice nevyléčitelné onemocnění, existuje však celá řada léků, které její příznaky úspěšně potlačují.

Buďte mazaní!

Lokální prostředky jsou takové, které jsou v podobě krémů nanášeny přímo na postižená místa.

  • Do této skupiny patří například kyselina acetylsalicylová. Při aplikaci zjemňuje a urychluje odstranění poškozené kůže. Pokud se ale natírá na velké plochy, hojně se vstřebává do organismu, což je nevítaný vedlejší účinek tohoto typu terapie. Navíc dochází ke ztenčení kůže, takže je poté mnohem křehčí a snáze zranitelná.
  • Jinou alternativou jsou masti a krémy na bázi steroidů. Jsou sice na lékařský předpis, ale skutečně účinně potlačují zánět. Silnější preparáty však mohou způsobovat přehnanou suchost, pocity svědění, pálení a opět ztenčování pokožky.
  • Tyto nežádoucí účinky obvykle nemívá lék kalcipotrien, což je blízký příbuzný vitaminu D. Jedná se rovněž o látku aplikovanou místně – tedy na kůži –, kdy se využívá jejích schopností redukovat zarudnutí a svědivost. U některých lidí se však naneštěstí záhy vyvine kontaktní alergie.

Sluneční kouzla 

I obyčejné sluneční záření, ne však příliš silné, aby způsobilo spálení, má pozitivní vliv na projevy lupénky. Proto lékaři někdy doporučují takzvanou fototerapii ultrafialovým zářením UVA a UVB. Tato léčba bývá využívána buď samostatně, nebo v kombinaci s tabletkami, které mají za cíl učinit pokožku vůči záření více vnímavou. V současnosti se ovšem od tohoto typu terapie poněkud upouští kvůli zvýšenému riziku rakoviny kůže. UVB záření se z tohoto hlediska považuje za mnohem bezpečnější než UVA.

Spoutaná imunita

Pokud všechny ostatní metody selžou, je možné předepsat i celková léčiva, která se užívají vnitřně, a to nejčastěji formou prášků. Některá fungují na principu mírnění přehnané reakce imunitního systému (která je za lupénku zodpovědná). Takovou látkou je například methotrexát, kterým se léčí i další revmatická onemocnění, ale i některé formy rakoviny. Dále je možné užívat i retinoidy, ale pozor! Jedná se o látky, které velmi škodí těhotným ženám, proto je lékaři mohou předepisovat jen pacientkám užívajícím hormonální antikoncepci.

Sůl nad zlato

Pokud chcete pro své zdraví udělat ještě něco navíc, zkuste přírodní medicínu. Jen máloco ovšem nahradí pobyt na slunné pláži a plavání v moři. Mořská voda má totiž na pleť obecně velmi dobrý vliv. Dokonce tak dobrý, že se doporučují používat preparáty s bahnem a solí z Mrtvého moře.

(brbr)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2485 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Pokud vás sužují bolavá záda, nemusí být na vině jen „houser“. Může to také znamenat, že se do vaší páteře pustila revmatická nemoc. Co může odhalit, jak se věci opravdu mají?
26. 2. 2018 Psoriáza
Lupénka se mění spolu s hormony

Lupénka se mění spolu s hormony

Zda je psoriáza zrovna aktivní, jestli se její projevy zhoršují, nebo naopak mizí, to vše závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně i hormonální změny, ke kterým v organismu v určitých životních obdobích dochází.
21. 7. 2011 Psoriáza
Čtyři kroky ke krásné pleti

Čtyři kroky ke krásné pleti

Pokožka patří k těm částem těla, které stárnou viditelně. Abychom uchovali strukturu pevnou, hladkou a jemnou co nejdéle, je nutné věnovat pleti neustálou pozornost. Nabízíme 4 tipy přímo od dermatologů.
13. 6. 2016 Psoriáza
Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Zapojte se do projektu Revma mapa – cílem je zlepšit péči o revmatiky

Zapojte se do projektu Revma mapa – cílem je zlepšit péči o revmatiky

V ČR trpí revmatoidní artritidou přes 85 000 lidí všech věkových kategorií. Pomocnou ruku nejen jim, ale i jejich rodinným příslušníkům již mnoho let mj. nabízí pacientská organizace Revma Liga ČR. Jedním z jejích počinů je i projekt Revma mapa, který má – jak už vyplývá z jeho názvu – zmapovat úroveň lékařské péče o revmatiky, ale také pomoci ji v mnoha ohledech zlepšit.  
30. 11. 2020 Psoriáza
Inzerce: