Novinky - psoriáza

Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Lidé trpící lupénkou to dobře znají: jednou je jejich kůže naprosto čistá, po nepříjemných projevech ani vidu. Pak ale choroba opět udeří. Proč k tomu vlastně dochází? Existují rizikové faktory, které odstartují novou vlnu kožních projevů. Říká se jim spouštěče.

Lidé trpící lupénkou to dobře znají: jednou je jejich kůže naprosto čistá, po nepříjemných projevech ani vidu. Pak ale choroba opět udeří. Proč k tomu vlastně dochází? Existují rizikové faktory, které odstartují novou vlnu kožních projevů. Říká se jim spouštěče.

Plísně, viry, bakterie

Významnými spouštěči nejen lupénky, ale i dalších autoimunitních onemocnění jsou infekce. Mezi hlavní vyvolavatele se řadí Candida albicans (moučnivka), HIV, kožní stafylokoková infekce, streptokoková angína nebo virové onemocnění dýchacích cest. Projevy lupénky se objeví typicky několik týdnů po proběhlé infekci. Léčba infekcí může projevy lupénky zmírnit, nebo dokonce odstranit.

S léky opatrně

Také užívání některých léků může být příčinou znovuvzplanutí lupénky. Mezi léky, které mají tyto nežádoucí účinky, patří např. antimalarika, beta-blokátory, kortikosteroidy nebo některé nesteroidní léky. Také lithium, které se užívá k léčbě některých psychiatrických onemocnění, může lupénku spustit. Proto je jistě na místě, aby lidé, u kterých se lupénka v rodině vyskytuje, informovali svého lékaře, jenž se tak vyvaruje předepsání některého z těchto léků a uchrání pacienta před možným rizikem.

Stres je velký nepřítel

Stres je další nepochybně velmi významný spouštěč lupénky. To potvrzuje skutečnost, že velké množství těchto nemocných datuje první kožní projevy lupénky do období, které navazovalo na stresující událost. K rizikovým faktorům patří také poranění kůže, jehož příčiny mohou být prakticky jakékoliv, ať už jsou to popáleniny, odřeniny, záněty, či jakékoliv jiné porušení kožního krytu.

Chladné zimní počasí, hormony, kouření, pití tvrdého alkoholu, to jsou jen některé z mnoha dalších faktorů, které mohou vyvolat projevy lupénky. Přestože je lupénka dosud nevyléčitelné onemocnění, budiž útěchou, že alespoň díky znalostem vyvolávajících faktorů je možné novým vzplanutím alespoň částečně předcházet.

(pad)

Zdroj:

Další doporučené články

Psoriáza: jak funguje biologická léčba?

Psoriáza: jak funguje biologická léčba?

Biologická léčba je relativně nový způsob léčby těžších případů psoriázy (lupénky) a psoriatické artritidy. Může se podávat injekčně nebo infuzemi.
19. 3. 2012 Psoriáza
Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Podle španělských vědců prý ano! Pacienti s lupénkou, zejména ti, kteří vyžadují systémovou léčbu, mívají často sklon k nabírání hmotnosti. To představuje velké riziko nejen pro kardiovaskulární systém, ale dokonce to může ovlivnit i účinnost terapie.
9. 10. 2011 Psoriáza
Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Lupénka pro svého majitele znamená velmi úpornou záležitost, které se jen tak nelze zbavit. Každý pacient proto často zkouší možné i nemožné.
23. 4. 2009 Psoriáza
Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Když nás opouštějí letní slunné dny a plíživě s podzimními větry přichází i chlad, řada lidí si oddechne a těší se na nadcházející zimu. Nemusí tomu tak být, pokud jste jedním z těch, kteří se léčí s lupénkou – chronickým onemocněním postihujícím kůži a klouby...
4. 1. 2010 Psoriáza
Inzerce: