Termín biologická léčba se v posledních letech skloňuje stále častěji a častěji. Také na těchto stránkách najdete řadu užitečných informací o této terapeutické možnosti, konkrétně při onemocnění lupénkou. V následujícím textu se dozvíte, v jakých případech vám lékař může biologickou léčbu doporučit a v jakých nikoliv.
Termín biologická léčba se v posledních letech skloňuje stále častěji a častěji. Také na těchto stránkách najdete řadu užitečných informací o této terapeutické možnosti, konkrétně při onemocnění lupénkou.
Cílem následujícího textu je alespoň částečně osvětlit, v jakých případech vám lékař může biologickou léčbu doporučit a v jakých nikoliv.
Mezi základní kontraindikace, tedy případy, kdy biologická léčba nemůže být nasazena, patří:
Naopak biologickou léčbu vám lékař doporučí, pokud:
vaše onemocnění neodpovídá na stávající léčbu, tzn. ke kontrole nemoci nepostačuje fototerapie a lokální léčba
je vaše onemocnění nestabilní, tzn. období remise bývá kratší než 1 měsíc
je snížena kvalita vašeho života – k tomu lékař využívá skórovací systémy, například DLQI
nelze použít celkovou léčbu pro její nedostatečný účinek či nesnášenlivost
K hodnocení ložiskové psoriázy dospělých lékaři využívají také skórovací systémy, nejčastěji PASI nebo BSA. Jedná se o zkratky z prvních písmen anglických slov. PASI znamená Psoriasis Area Severity Index a hodnotí se podle něj zarudnutí, zánětlivá infiltrace a šupinatost lézí. BSA zase znamená Body Surface Area a určuje rozsah postižení kůže v procentech. Kandidáty na biologickou léčbu se stáváte v případě, že se vaše PASI skóre pohybuje > 10 nebo BSA skóre > 10 %.
Pokud máte po přečtení uvedených kritérií pocit, že by vám biologická léčba mohla pomoci, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem. Nebo vyhledejte přímo centrum biologické léčby, jejichž seznam naleznete ZDE.
Další informace ohledně biologické léčby najdete zde:
Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.
Červená, zanícená místa kdekoli po těle. To dobře znají všichni ti, kdo trpí lupénkou. Blýská se jim ale na lepší časy: ke slovu totiž přichází biologická léčba. Lupénka je autoimunitní onemocnění kůže, které se může objevit kdekoliv na lidském těle...
Máte-li psoriázu, pak je vaše pokožka citlivější než kůže zdravých lidí. Chcete-li o ni správně pečovat, pamatujte si, co jí škodí, a čím jí naopak dodáte vše, co potřebuje.
Lupénka je onemocnění, které podstatně ovlivňuje kvalitu a prožívání života. Platí to nejen pro dospělé, ale i pro děti. Ani jim se tato nemoc imunity nevyhýbá.
Až polovina pacientů s lupénkou trpí psoriatickou artritidou. Zánětlivé onemocnění napadá klouby, které pak nejen silně bolí, ale jsou nenávratně poškozeny. Co dělat, aby vydržely déle?
Málokdo z těch, kteří trpí těžkou formou lupénky, vystaví bez problémů svoji kůži sluníčku a zrakům ostatních na přeplněné pláži. UVB sluneční záření dokáže projevy psoriázy zlepšit.