Novinky - psoriáza

S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

Od 16 let trápila mladého muže ze smíšeného česko-vietnamského manželství lupénka. Vyzkoušel různé typy lokální i systémové terapie, ale vždy jen s dočasným efektem. Léčbu komplikoval i fakt, že ne vždy dodržoval doporučení kožního lékaře.

Mladý muž se potýkal s vážnou formou lupénky, která se projevovala až tzv. erytrodermií, kdy zánět pokrývá více než 90 % těla. Přesto se až do svých 23 let systematicky neléčil, mj. proto, že nebyl registrovaný u praktického lékaře. Vždy jen dočasně vyzkoušel určitý typ léčby, ovšem když se jeho stav zlepšil, přerušil ji.

Systémová léčba lupénky byla nezbytná

Změna nastala, když se dostal do centra specializované péče na Dermatovenerologickou kliniku LF a FN v Plzni. Lékařka u pacienta nejprve vyloučila chronické infekce a poté zahájila celkovou ambulantní léčbu methotrexátem. Kožní nález se sice zlepšil, ale muži se zhoršily výsledky jaterních testů, a proto mu kožní lékařka snížila dávku léku. V důsledku toho se rozsah zánětlivého onemocnění zvětšil a muž musel být hospitalizován. Během pobytu v nemocnici absolvoval fototerapii, díky níž se projevy nemoci opět výrazně zmenšily. Lékaři jej proto propustili domů bez celkové léčby. Během tří týdnů se ovšem jeho stav opět zhoršil.

Vyšetření navíc prokázala další zdravotní komplikace – vysoký cholesterol, zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi a také vysoký krevní tlak. Lékařka pacientovi změnila systémovou léčbu, začal užívat cyklosporin v kombinaci s léky na přidružená onemocnění. Doporučena mu také byla nízkotučná strava.

Výrazné zlepšení po měsíci cílené léčby

Zhruba za další 2 měsíce se mladý muž opět dostavil na kontrolu ke své kožní lékařce, ovšem opožděně, léky už spotřeboval dříve. V té době byl apatický a depresivně laděný. Lékaři mu obnovili druhý typ systémové léčby, po dočasném zlepšení opět došlo k progresi onemocnění.

Vzhledem k tomu, že muž měl zánětlivá ložiska na více než 30 % kůže, splnil kritéria pro podání biologické léčby. Zhruba po 2,5 roku od chvíle, kdy se začal léčil v plzeňské fakultní nemocnici, začal užívat cílenou léčbu. V průběhu 1 měsíce se jeho stav výrazně zlepšil a upravila se i jeho psychika. Mladý muž také začal chodit do zaměstnání.

Pozdní indikace i nedodržování léčby

Lupénka patří mezi chronická zánětlivá autoimunitní onemocnění, se kterým se potýká kolem 2–3 % populace evropských zemí. Až 80 % nemocných má pouze mírné nebo středně těžké postižení. Tento pacient měl ovšem závažnou formu choroby, proto bylo nutné volit celkovou léčbu. Konvenční systémová terapie ovšem u nemocného dlouhodobě neúčinkovala a také zhoršovala některé další choroby, které se někdy u pacientů s lupénkou vyskytují. Proto lékaři nemocnému nasadili cílenou terapii.

Problém byl v tomto případě mj. v tom, že trvalo velmi dlouho, než se pacient dostal na specializované pracoviště, a proto začal užívat cílenou léčbu poměrně pozdě. Přitom právě včasné zahájení tohoto druhu terapie bývá zásadní. Jak už bylo uvedeno výše, stav pacienta také zhoršoval fakt, že příliš nedodržoval doporučenou léčbu. U pacientů s chronickým onemocněním se bohužel jedná o typickou situaci.

(lek)

 

Zdroj:

http://www.remedia.cz/Clanky/Kazuistiky/Pripad-typickeho-pacienta-s-tezkou-psoriazou/6-ah-20I.magarticle.aspx

 

Hodnocení článku:
(2352 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Těžká lupénka může ovlivnit celý váš život

Těžká lupénka může ovlivnit celý váš život

Lidem, kteří trpí nejtěžší formou psoriázy, tedy lupénkou, může jejich onemocnění nevratně ovlivnit celý život. Bohužel nepříliš optimistické závěry průzkumu potvrdily, že těžká forma tohoto onemocnění dokáže skutečně změnit snad každou oblast lidského života.
10. 2. 2010 Psoriáza
Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Ke vzniku psoriázy může vést více faktorů. Jedním z nich je i určitá genetická výbava, která rozvoj tohoto chronického onemocnění usnadňuje. Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že náchylnost k lupénce, kterou máme uloženou v genech, není v historii lidstva žádnou novinkou.
11. 6. 2015 Psoriáza
Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Příznivé efekty slunečního záření na projevy lupénky jsou všem nemocným dobře známy. Ale pozor na přemíru slunění, spálení kůže může dokonce lupénku u lidí s genetickou predispozicí spustit. Slunění dokáže u řady lidí kožní projevy lupénky zlepšit...
28. 6. 2010 Psoriáza
Jsi teenager a máš psoriázu? No a co!

Jsi teenager a máš psoriázu? No a co!

Být teenagerem je mnohdy těžké samo o sobě, natož ještě pokud si musíš dělat starosti se svou pletí. Snažíš se vypadat co nejlépe, ale kvůli lupénce máš na kůži suchá a zarudlá místa?
30. 5. 2016 Psoriáza
Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Pokud vás sužují bolavá záda, nemusí být na vině jen „houser“. Může to také znamenat, že se do vaší páteře pustila revmatická nemoc. Co může odhalit, jak se věci opravdu mají?
26. 2. 2018 Psoriáza
Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Lidé trpící lupénkou to dobře znají: jednou je jejich kůže naprosto čistá, po nepříjemných projevech ani vidu. Pak ale choroba opět udeří. Proč k tomu vlastně dochází? Existují rizikové faktory, které odstartují novou vlnu kožních projevů. Říká se jim spouštěče.
12. 4. 2010 Psoriáza
Inzerce: