Novinky - psoriáza

S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

Většina jedinců trpících lupénkou si všimla, že jejich potíže se zmírňují během letních slunečných dnů. Není to náhoda, slunce skutečně může být pro psoriázu přínosné, musí se však využívat správně.

Léčivé paprsky

Slunce je zdrojem ultrafialového záření, které svými účinky přispívá ke snížení projevů psoriázy. Účinná je v tomto ohledu především jeho složka UVB, která může zpomalit zrychlený růst kožních buněk, jenž je pro psoriázu charakteristický. UVB rovněž pomáhá k tlumení zánětu a omezuje nepříjemné šupení kůže. Sluneční paprsky dále přispívají k tvorbě vitaminu D, který chrání pokožku a reguluje její přirozenou imunitu.

Chvilka na slunci stačí

Nadměrné vystavení slunečnímu svitu je ale pro kůži trpící lupénkou rizikové. Navíc psoriázu mívají častěji osoby se světlejší pletí, která je také náchylnější na spáleniny a vznik zhoubných nádorů. Aby bylo slunění skutečně prospěšné a bezpečné, odborníci doporučují strávit zpočátku na slunci pouhých 10 minut. Pokud se příznaky lupénky nezhorší, lze délku pobytu pod slunečními paprsky postupně prodlužovat, a to každý den zhruba o 30 sekund na maximálních 30 minut denně.

Je důležité vyvarovat se spálení kůže, během kterého dochází k poškození buněk, což může způsobit vzplanutí psoriázy. Základním preventivním opatřením je použití opalovacích krémů, přičemž pro psoriatiky jsou vhodné hypoalergenní produkty.

Pozor na léky!

Osoby trpící lupénkou často ošetřují postižená místa léčivými mastmi. Některé z nich však zvyšují citlivost kůže na světlo a při kontaktu se slunečními paprsky mohou vést k nepříjemným kožním reakcím. V tomto případě je proto důležité konzultovat vhodnost opalování s ošetřujícím kožním lékařem.

(veri)

 

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320231.php

Hodnocení článku:
(3885 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Onemocněním lupénkou často trpí celé rodiny, takže o jeho dědičném podkladě není pochyb. Který gen má ale onemocnění na svědomí, to bylo dlouho záhadou. Vědci nyní poodhalili roušku tajemství, která genetické příčiny psoriázy zakrývá.
20. 8. 2013 Psoriáza
Lupénka nepostihuje jen kůži

Lupénka nepostihuje jen kůži

Pod pojmem lupénka si většinou představíme pouze suchou, šupinatou kůži. Toto onemocnění se ale může projevit i v podobě postižení kloubů, a to i bez kožních příznaků. Onemocnění kloubů v rámci lupénky je chronické a zánětlivé a postihuje až čtyřicet psoriatiků ze sta.
7. 3. 2010 Psoriáza
Zkroťte stres a půl vítězství nad lupénkou je vaše!

Zkroťte stres a půl vítězství nad lupénkou je vaše!

Psoriáza je onemocnění s velice nepříjemnými projevy – počínaje svěděním a konče různě velkými hnědočervenými šupinatými ložisky. To vše samozřejmě psoriatikům v mnoha směrech komplikuje normální život. A asi nejvíce trpí psychika.
26. 1. 2015 Psoriáza
Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
Co víte o lupénce?

Co víte o lupénce?

Lupénka neboli psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení.
1. 7. 2009 Psoriáza
Předsevzetí si dávejte po celý rok

Předsevzetí si dávejte po celý rok

Se začátkem nového kalendářního roku nastává i doba, kdy si lidé slibují, že v následujících měsících od základu změní svůj život: přestanou kouřit, začnou cvičit, zapracují na sobě. Ta se ale nemusí (a neměla by) týkat právě jen prvních několika dnů či týdnů. Zkuste si dát taková, abyste je byli schopni dodržet. A ohlížejte se i na svůj zdravotní stav.
23. 1. 2011 Psoriáza
Inzerce: