Novinky - psoriáza

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Onemocněním lupénkou často trpí celé rodiny, takže o jeho dědičném podkladě není pochyb. Který gen má ale onemocnění na svědomí, to bylo dlouho záhadou. Vědci nyní poodhalili roušku tajemství, která genetické příčiny psoriázy zakrývá.

Onemocněním lupénkou často trpí celé rodiny, takže o jeho dědičném podkladě není pochyb. Který gen má ale onemocnění na svědomí, to bylo dlouho záhadou. Vědci nyní poodhalili roušku tajemství, která genetické příčiny psoriázy zakrývá.

Stačí jediná mutace 

Najít gen odpovědný za vznik psoriázy nebylo jednoduché. Mutace jsou tak malé, že bylo považováno za nemožné je odhalit. Více než dvacet let výzkumů a nejmodernější technika na analýzu DNA však přinesly své ovoce.

  • Ukázalo se, že stačí mutace jediného genu – CARD14 –, aby došlo k rozvinutí onemocnění.
  • Tento gen se objevuje u 80 % pacientů s ložiskovou lupénkou a je zodpovědný i za poškození kloubů.
  • K mutaci dochází působením vnějšího prostředí, proto je psoriáza spojována s řadou rizikových faktorů. Někdy stačí prodělané infekční onemocnění nebo poranění kůže, jindy může za vypuknutí nemoci životní styl – kouření, stres či obezita. 

Imunita až v druhé řadě

Ačkoliv byla lupénka vždy považována převážně za onemocnění imunity, genetika tomu nenasvědčuje. Ukazuje se, že primárně jde o poškození kůže, na které až v druhé řadě odpovídají imunitní buňky. V normální situaci jsou tyto buňky aktivovány poraněním nebo infekcí a jejich úkol je místo „zahojit“. Co se však v kůži děje při lupénce?

  • Genetická mutace zvyšuje aktivitu buněk kůže (keratinocytů) k tvorbě specializovaných signálních molekul.
  • Signální molekuly k sobě lákají imunitní buňky, ty rozjíždějí imunitní reakci a způsobují v kůži chronický zánět.
  • Vlivem zánětu kožní buňky předčasně stárnou a odlupují se ve formě šupin.

Hledání nekončí

Tyto objevy pomohly nejen odhalit genetickou predispozici k onemocnění, ale i lépe porozumět, co se vlastně při psoriáze v kůži děje. Výzkumy ale zdaleka nejsou u konce. Genetika je nejen klíčem k nalezení příčiny, ale hlavně k vyvinutí správného léku na toto nepříjemné onemocnění. 

(jez)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Hodnocení článku:
(3634 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Pacientský příběh: Jana už o své nemoci roky neví

Pacientský příběh: Jana už o své nemoci roky neví

Psoriáza či psoriatická artritida dovede být velmi úporná, a mladého člověka může dokonce dostat až do invalidního důchodu. V posledních letech však lze nemoc díky moderní léčbě držet ve většině případů pod kontrolou. Své o tom ví i pacientka Jana.
28. 10. 2020 Psoriáza
Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Když nás opouštějí letní slunné dny a plíživě s podzimními větry přichází i chlad, řada lidí si oddechne a těší se na nadcházející zimu. Nemusí tomu tak být, pokud jste jedním z těch, kteří se léčí s lupénkou – chronickým onemocněním postihujícím kůži a klouby...
4. 1. 2010 Psoriáza
Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Koupání v solném roztoku z Mrtvého moře bohatém na hořčík zlepšuje bariérovou funkci kůže, zvyšuje její hydrataci a tlumí zánět. To je závěr německo-švýcarské studie.
10. 7. 2009 Psoriáza
Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Brzy se z oblohy posype sníh a teplota bude mrazivá. To může u řady jedinců způsobit nepříjemně suchou kůži a její pálení. Obtíže častěji vnímají lidé s ekzémem nebo lupénkou. Jak v zimním období udržet problematickou pokožku klidnou a bez výrazných projevů zánětu a nezkazit si vánoční svátky?
13. 12. 2019 Psoriáza
Inzerce: