Novinky - psoriáza

Moderní léčba si s lupénkou poradí

Moderní léčba si s lupénkou poradí

Lupénka může být k zbláznění. Přestaňte se schovávat a raději nastražte uši. Zkoušeli jste fototerapii? Velmi dobré výsledky má i biologická léčba.

Ultrafialové záření léčí

Fototerapie spočívá v ozařování kůže ultrafialovým zářením. To zabraňuje dělení buněk, čímž potlačuje příznaky psoriázy. Existují dva typy terapie světlem – UVB a UVA. Pro terapii UVB platí:

  • Doba expozice je od 30 do 60 vteřin, poté vaše kůže jemně zrůžoví,
  • Časem se stane, že vaše kůže po ozáření přestane růžovět; tehdy lékař obvykle prodlouží dobu expozice,
  • Terapie se provádí několikrát týdně, dokud se lupénka nezlepší,
  • UVB terapie se používá samostatně nebo v kombinaci s dehtovými přípravky či anthralinem.

Použití UVB záření má několik módů – úzkopásmové UVB nebo širokopásmové, které má větší spektrum vlnových délek.

Pro terapii UVA je typické, že:

  • Jednotlivá sezení trvají 20 minut,
  • UVA paprsky pronikají hlouběji do kůže,
  • UVA terapie se často používá v kombinaci s látkou, která zvýší citlivost kůže vůči záření (PUVA) – poté se doba expozice zkracuje z 20 minut na pouhé dvě minuty.

Co od terapie čekat?

Fototerapie obvykle slibuje dobré výsledky. Částečné nebo úplné vyčištění pleti můžete očekávat obvykle po 20 aplikacích, přičemž více závažná lupénka si může vyžádat delší léčbu.

S lupénkou si poradí biologická léčba

Pacienti s lupénkou mají zvýšené hladiny prozánětlivé látky TNF alfa (tumor nekrotizujícího faktoru). Biologická léčba zahrnuje podávání anti-TNF (anti-tumor nekrotizujícího faktoru), který blokuje původce zánětu v těle. Je velmi účinný při léčbě lupénky, ale i psoriatického zánětu kloubů. Nově získaná data navíc ukazují na fakt, že anti-TNF snižuje riziko vzniku chorob oběhového ústrojí. Tyto choroby často postihují pacienty s chronickým zánětem, například právě pacienty s lupénkou. Nesmí být však používány u pacientů s bércovými vředy, stávajícími nebo chronickými hrudními záněty nebo u lidí trpících roztroušenou sklerózou.

(brbr)

Zdroje: 
www.webmd.com
www.ncbi.nlm.nih.gov

Hodnocení článku:
(3846 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Co víte o lupénce?

Co víte o lupénce?

Lupénka neboli psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení.
1. 7. 2009 Psoriáza
Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Onemocněním lupénkou často trpí celé rodiny, takže o jeho dědičném podkladě není pochyb. Který gen má ale onemocnění na svědomí, to bylo dlouho záhadou. Vědci nyní poodhalili roušku tajemství, která genetické příčiny psoriázy zakrývá.
20. 8. 2013 Psoriáza
Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Psoriáza trápí spoustu lidí nejrozličnějšími projevy. Jako by nestačilo psychiku zatěžující postižení kůže, nemoc často útočí i na klouby, nehty či oči. Vzácně může lupénka vést až k boji o život.
10. 10. 2016 Psoriáza
Inzerce: