Novinky - psoriáza

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

V čem se liší projevy lupénky (psoriázy) od atopického ekzému?

Lupénka a atopický ekzém jsou dvě úplně odlišná kožní onemocnění. První velký rozdíl se týká období vzniku – atopický ekzém je nejčastější kožní nemocí dětské populace, psoriáza je naopak u dětí relativně vzácná. Dnes víme, že i imunopatogeneze (sled imunitních dějů, kvůli kterým onemocnění vzniká – pozn. red.) těchto chorob je odlišná, a proto biologická léčba, která účinkuje na psoriázu, nefunguje na atopický ekzém. Velmi odlišný je také klinický obraz. Výskyt psoriázy je nejčastější na loktech a kolenou, atopický ekzém se objevuje v podkolenních jamkách a v kubitách (loketní jamky), u dětí často také na obličeji. Typickým projevem psoriázy je červené ložisko kryté stříbřitými šupinami. U atopické dermatitidy nacházíme červená ložiska také, ale často s mokváním, s prasklinami a s hrubou kůží. Projevy psoriázy nikdy nemokvají.

Jak je to v případě lupénky inverzní, jaké postihuje lokality?

Typickými lokalitami pro psoriázu jsou kštice, lokty, kolena a křížová oblast. Pokud se lupénka objevuje v „inverzních“ lokalitách, pak je to v axilách (podpažní jamky), v tříslech a v genitální oblasti. Projevy v těchto místech jsou méně šupinaté a vzhledem k přítomnosti velkého počtu potních žláz se více lesknou.

Lupénka je geneticky podmíněná choroba

Zmínil jste, že u dětí se psoriáza objevuje na obličeji. Jak častý je vůbec její výskyt v dětské populaci?  A liší se průběh onemocnění oproti dospělým?

Lupénka u dětí je relativně vzácná. Vidíme ji málokdy a ve většině případů má oproti dospělým mírnější průběh. Projevy ale vypadají stejně. Prevalence (výskyt onemocnění v populaci) se udává kolem 0,7 %.

Hraje v případě výskytu lupénky nějakou roli dědičnost?

Nejedná se o chorobu dědičnou, ale o geneticky podmíněnou. Pokud jeden z rodičů trpí psoriázou, je až 10% riziko, že se objeví i u dětí. Pokud na ni trpí oba rodiče, šance se zvyšuje až na 50 %.

Za jakých okolností se lupénka obecně objevuje? Na čem to závisí?

Psoriáza se může objevit v jakémkoli věku, ale nejčastěji se projevuje mezi 20 a 30 lety. Spouštěcím faktorem může být stres, infekce nebo léky.

Převažuje mírná forma psoriázy

Jak často řeší dermatologové psoriatickou artritidu? Je to vždy ve spolupráci s revmatologem?

Dermatolog by měl být schopný poznat, že pacient má kloubní potíže, a včas ho poslat k revmatologovi. Psoriatická artritida se může objevit i 10 let po vzniku kožních projevů. Proto je dermatolog, ke kterému pacient pravidelně chodí na lokální terapie, klíčovým lékařem ve věci časného rozpoznání této nemoci.

V současnosti existuje poměrně velká škála terapeutických možností psoriázy, od lokálních po systémové. Které osobně byste vyzdvihnul, ať už z té, nebo té skupiny?

Nejzajímavějším přípravkem, pokud jde o lokální terapii, je kombinace derivátu vitaminu D s kortikoidem ve formě pěny. Pěna má speciální strukturu, díky níž zůstávají účinné látky ve velké koncentraci na povrchu kůže. Jedná se o velmi účinný typ lokální léčby psoriázy. Ze systémových léků je bezesporu nejzajímavější skupinou cílená terapie, která zahrnuje biologickou léčbu a malé molekuly.

Co si pod pojmem cílená terapie představit?

Cílená terapie je léčba, která se zaměřuje na imunologické pochody, které jsou pro vznik psoriázy klíčové. Tímto způsobem dokážeme zablokovat část imunitního systému přímo tam, kde vzniká informace o vzniku psoriatického zánětu.

Jaký druh léčby v Česku většinou převažuje?

Větší procento pacientů má mírnou formu psoriázy, a proto logicky převažuje léčba lokální. Pokud se jedná o systémovou léčbu, na cílenou variantu může dosáhnout pacient splňující konkrétní kritéria pro její úhradu.

Na cílenou terapii nemáme čekací listiny

A kolik takových pacientů v ČR je?

Myslím, že pokud má pacient středně těžkou až těžkou psoriázu a splňuje kritéria k úhradě cílené terapie, dosáhne na ni. Například na našem pracoviště nemáme žádnou čekací listinu a nejsem si vědom, že by ji mělo nějaké jiné pracoviště.

Pro koho je cílená terapie vhodná, a naopak pro koho není?

Cílená neboli biologická terapie je vhodná pro většinu pacientů se středně těžkou až těžkou psoriázou. Není toxická pro žádný orgán, takže ji mohou užívat i pacienti, kteří mají například sníženou funkci ledvin. Je to však selektivní imunosupresivní léčba (potlačující obranyschopnost organismu), proto je potřeba ji používat s opatrností u onkologických pacientů a u pacientů s chronickou infekcí.

Brzdí vás v indikacích úhradová omezení?

Nelze úplně říct, že nás to brzdí, ale jsou to kritéria, která musíme respektovat. Proto pacient, který předtím neabsolvoval systémovou léčbu klasickými přípravky, jako je acitretin, methotrexát nebo cyklosporin, nemůže na biologickou léčbu dosáhnout.

Lze lupénku vyléčit zcela?

I když máme dnes velmi účinnou léčbu, psoriáza se úplně vyléčit nedá. Pomocí systémové terapie blokujeme vznik psoriatického zánětu, ale to jen při kontinuálním podávání. Jakmile se léčba přeruší, je jen otázkou času, kdy se ložiska psoriázy znovu objeví.  

(kahá)

 

 

Hodnocení článku:
(2545 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Máte pocit, že jste u svého dítěte našli známky lupénky? Obraťte se co nejdříve na dětského nebo přímo kožního lékaře. Odkládání vyšetření a domácí samoléčba mohou představovat zbytečné oddalování účinné léčby.
4. 1. 2019 Psoriáza
Pobyt u Rudého moře přispívá k léčbě lupénky

Pobyt u Rudého moře přispívá k léčbě lupénky

Jednou z úspěšných metod léčby lupénky, která nejen že prospívá kůži, ale také funguje jako výborná forma odpočinku, je takzvaná balneofototerapie. Přestože je dostupná i v prostorách kožních klinik v naší zemi, ideální je vydat se za ní přímo k Rudému moři.
1. 8. 2011 Psoriáza
S lupénkou u moře aneb „čtyřka“ pro pohodovou dovolenou

S lupénkou u moře aneb „čtyřka“ pro pohodovou dovolenou

Pro lupénkaře můžou být teplé měsíce dvousečným mečem. Vlhkost a sluneční záření sice uklidňují příznaky onemocnění kůže, ale klimatizace a chlór mohou naopak pokožku poškozovat. Přinášíme proto čtyři tipy, které umožňují strávit pohodovou dovolenou nejen u moře.
25. 8. 2014 Psoriáza
Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Když nás opouštějí letní slunné dny a plíživě s podzimními větry přichází i chlad, řada lidí si oddechne a těší se na nadcházející zimu. Nemusí tomu tak být, pokud jste jedním z těch, kteří se léčí s lupénkou – chronickým onemocněním postihujícím kůži a klouby...
4. 1. 2010 Psoriáza
Inzerce: